Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/33

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено
Г.

Газ. — Коли яку-небудь річ спалити, то вона не пропадає зовсім, а обертається в газ, який і розходиться в повітрі, — напр. коли ми поставимо на огонь воду, то вона обернеться в газ, розійдеться парою. Гази є скрізь в природі, і постають вони не через огонь тілько. Де-які гази дуже шкодливі, а з де-яких велика користь людям, напр. по города̀х, тим газом, що виганяють з вуголля, світять скрізь та заставляють робити машини (мотори-двигуни).

Гайдамаки — ватаги людей на Українї у XVIII столїттї — найбільше козаки та селяне, що з поляками та євреями воювалися. Гайдамаки — не прості розбішаки та злодії, як тепер багато де-хто думає, — вони боронили рідний край і своїх людей від панської неволї та знущання.

Галантерейний крам — золоті та срібні речі та всякий дрібязок для того, щоб краще прибратися.

Галичина — країна в Австрийському царстві, де живе більш як 3 милійони українцїв. Галичина ще року 1848 здобула констітуцїю (див. це слово), і люде там мають більші права, як у нас: мають кілька гимназій (див. це слово) українських, вчаться по українськи у вищих школах, уживають української мови в церкві і в судї.

Гамма — коли людина, співаючи або граючи на якому струментї, видає з себе цілу низку певних згуків, од вищого до нижчого, чи од нижчого до вищого, під ряд. В гаммі 7 основних тонів: до, ре, мі, фа, соль, ля, сі.

Гарантія — порука, забезпека.

Гарем — у мусульманів (турків, татарів, киргизів та инших) та частина будинку, де живуть жінки (багаччі мусульмане мають по кілька жінок одразу); ніхто, крім хазяіна та дітей, немає права туди вступити.