констїтуційний лад в Россії. Пятеро з них було покарано на смерть, 31 заслано у Сібір на каторжні роботи, а решту — туди ж таки на заслання („на поселеніе“).
Декадент — письменник або маляр, який пише або малює так, як воно йому здається, хоча б воно і не похоже було на правду.
Декламація — виразне та розбірне читання, вимовляння.
Декларація — оповістка, обявка; коли оповіщається про якісь закони, особливі права.
Декорація — коли житло яке або яку річ (портрет чийсь або що) вбірають рушниками та квітчають квітками, гіллям, то що; в театрі — штучно розмальовані полотнища — так, що здалека вдає немов би то справді стоять дерева, криниця, церква, річка блищить та инше таке.
Декрет — ука̀з (маніфест), постанова, гадка, — найбільш прикладається до державців: царя, короля, князя, то що.
Делегат — посол, уповажнений, обраний або громадою або урядом (правительством); він повинен заступатися та боронити права тих, хто його послав.
Демагог — ватажок народній у давніх Греків. У нас тепер демагогами обзивають ватажків простолюду.
Демагогія — коли державою чи краєм яким правлять демагоги, ватажки простолюду, хоч по закону мусить правити краєм увесь народ через своїх заступників.
Демобілізація — коли пускають до дому військо після войни.
Демократ — 1) людина, що обстоює за права̀ та волю народу, за те, щоб було народовладство (див. це слово); 2) член народної партії.
Демократія — народовладство, — такий лад у державі, коли усі закони встановляє сам народ через своїх виборніх (в парламенті, в Державній Думі).