Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/38

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

констїтуційний лад в Россії. Пятеро з них було покарано на смерть, 31 заслано у Сібір на каторжні роботи, а решту — туди ж таки на заслання („на поселеніе“).

Декадент — письменник або маляр, який пише або малює так, як воно йому здається, хоча б воно і не похоже було на правду.

Декламація — виразне та розбірне читання, вимовляння.

Декларація — оповістка, обявка; коли оповіщається про якісь закони, особливі права.

Декорація — коли житло яке або яку річ (портрет чийсь або що) вбірають рушниками та квітчають квітками, гіллям, то що; в театрі — штучно розмальовані полотнища — так, що здалека вдає немов би то справді стоять дерева, криниця, церква, річка блищить та инше таке.

Декрет — ука̀з (маніфест), постанова, гадка, — найбільш прикладається до державців: царя, короля, князя, то що.

Делегат — посол, уповажнений, обраний або громадою або урядом (правительством); він повинен заступатися та боронити права тих, хто його послав.

Демагог — ватажок народній у давніх Греків. У нас тепер демагогами обзивають ватажків простолюду.

Демагогія — коли державою чи краєм яким правлять демагоги, ватажки простолюду, хоч по закону мусить правити краєм увесь народ через своїх заступників.

Демобілізація — коли пускають до дому військо після войни.

Демократ — 1) людина, що обстоює за права̀ та волю народу, за те, щоб було народовладство (див. це слово); 2) член народної партії.

Демократія — народовладство, — такий лад у державі, коли усі закони встановляє сам народ через своїх виборніх (в парламенті, в Державній Думі).