Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/44

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено
Е.

Евакуація — коли спорожняють щось, напр. шпиталь або лікарню од хворих чи покалічених; евакуація буває на войні, коли частинами вертають військо до дому.

Еволюція — розвій по̀вагом, помалу всього живого, що є на світі. Розвивається, поступає наперед окрема людина, цілий народ і уся людскість. Головне, що ми бачимо в еволюції — це те, що кожен новий ступінь її мусить бути кращий, дужчий, значніший за попередній. Еволюція — це переміна поступова (по ма̀лу), тоді як революція (див. це слово) — хоче зробити переміну одразу, раптово.

Егоїзм — самолюбство; в противність до нього — альтруїзм (див. це слово).

Егоїст — людина, що любить тілько самого себе, дбає тілько про себе, про свою власну вигоду.

Едікт — указ або постанова верховної власти.

Екватор. — Як би можна було землю нашу, круглу як куля, перетяти по половині, як раз по середині, та й знову скласти обидві половинки до-купи, то там, де перерізано кулю, була б смужка кругом її. Отсю от смужку і прозивають екватором, немов би то землю справді покраяно на двоє. Верхню половину кулі йменуть північна півкуля, а спідню — південна півкуля.

Екипаж — 1) усякий по̀воз: каляса, бричка, віз, сані; усі ті, що служать на кораблі.

Екскурсія — подорож кудись, щоб чогось навчитися та надивитися, або тілько щоб погуляти.

Експедіція — 1) похід військовий або инший який (напр. куди небудь для наукових дослідів); 2) відділ — напр., в редакції (див. це слово) газети, на почті, де розсилають усяку кореспонденцію (див. це слово) або самі лишень газети.

Експерімент — спроба.

Експлуатація — визѝскування.