Перейти до вмісту

Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/45

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Експонат — усе те, що виставляється на показ на виста̀ві, напр.: на сільсько-господарській виста̀ві — зерно, городина, садовина, коні, вівці, свині — все це експонати.

Експерт — той, хто робить дослід, випробо̀вує.

Експорт — значить: скілько вивозять з країни якого продукту чи краму за рік, або що, напр.: експорт зерна з Россії за гряницю, експорт вина з Франції до инших країв; в противність до експорту — імпорт (див. це слово).

Експропріація — коли примусом забірають у когось його добро (землю, хату, гроші) на якийсь час або й на завжди, на користь громадянства або держави (росс. „отчужденіе“).

Екстензивне господарство — таке хазяйство, коли господарь мало прикладає до землі праці, але хоче як найбільшу користь з неї узяти; в противність до цього — інтензивне господарство (див. це слово).

Електрика, або електричність — така невидима сила в деяких речах, через яку вони притягають одне друге або відпихають; електрика дає світло, гискрить або горить, немов щітка. Електрика збірається, між иншим, в повітрі, в хмарах і дає блискавку та грім; електрикою орудує телеграф.

Елемент — частина чого небудь; дуже дрібні основні частинки, з яких складається або, краще, на які розкладається якась річ. Вчені кажуть, що увесь світ і навіть повітря (во̀здух), в якому ми живемо та дихаємо, складається з невидимих елементів, атомів (див. це слово).

Елементарний — самий початковий, простісінький.

Еманціпація — коли людина стає вільною од чогось — напр. од кріпацтва, од якогось важкого закону, од всього того, що обмежує її в правах та пригнічує.

Еміграція — переселеніє; в противність до нього — імміграція (див. це слово).