Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/48

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено
Ж.

Жандари. — По городах, по залізницях та на границі з чужими землями жандари служать замість поліції, але найголовніща їх праця скрізь в Россії — вишукувати та досліжувати державні злочинства та наглядати за державними злочинцями по тюрмах.

Жерці. Жрець — піп у старовину.

Жовнір — салдат у Польщі та й на Вкраїні за часів польського панування, а за̀раз — в Галичині.

Жовтень — місяць октябрь.

Журнал — 1) книжка, де записується всякі важніші справи; 2) книжки, що з'являються на світ певного часу: що-місяця, що-тижня або що два тижні.

 

 
З.

Забастовка — коли гуртом покида̀ють роботу на те, щоб хазяїн дав більшу ціну або зменшив роботу; забастовка політична — коли в державі спиняється усяке життя: стають залізниці, почта та телеграф, не виходять газети, в го̀роді немає світла, немає чого їсти. Таким способом примушують уряд (правительство) поступитися де-чим на користь громадянству.

Загальний — такий, що обнімає усїх („общій“); загальне напр. голосування на виборах — або вселюдське голосування; загальна справа — така, що дотикається усїх; загальнї збори — коли вся громада або товариство збірається.

Законодавча власть — право державної власти встановляти закони для громадян. В тих державах, де є констітуція, законодавчу власть має тілько парламент, себ-то справедливо обрані народні заступники, бо