Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/51

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

на нові місця — імміграція, — наприклад: еміграція з Полтавщини, імміграція у Туркестан.

Імператор — титул державців (царів). В Європі зараз єсть п'ять імператорів: Всероссійський, австрійський, германський, оттоманський (турецький) та індійський (король англійський); в Азії — китайський, японський, корейський, аннамський, персійській; в Африці — абіссінський, а усих на світі 11.

Імперіалїзм — такий лад у державі, коли, як то було колись за римських імператорів, панує не закон, а самоволя правителя, який обпірається на військо.

Імпонувати — так поводитися, щоб люде поважали або боялися.

Імпорт — так само, як імміграція, — тілько прикладається не до людей, що виселяються, а до краму чи товару, що ввозять: експорт — що вивозять, імпорт — що ввозять, напр.: експорт пшениці з України за границю, імпорт чаю в Россію.

Імпульс — те, що примушує до руху або роботи якої, напр.: війна з Японією дала імпульс визвольному рухові в Россії, показавши всьому громадянству, що бюрократичний уряд веде державу тілько до загину і руїни.

Інвалїд — салдат чи взагалі людина, не спроможна служити та працювати через старі літа, хворобу, каліцтво.

Інвентар — коли списано добро яке (маєток) і показано, що коштує кожна річ, скілько довгів на ньому та скілько зиску дає. Інвентар буває живий і мертвий; живий інвентар — коні, скотина та инше, мертвий — усяке знаряддя хазяйське (плугѝ, борони, вози та таке инше).

Індіферентний — байдужий до всього.

Індивид — сама собі якась людина, якесь створіння.

Індивидуальний — особѝстий, властивий якій небудь одній людині або иншому якому створінню.