Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/59

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Кисень (Кислород) — найголовніща частина воздуху; без кисеню не було б чим дихати живим створінням та рослинам. Коли узяти одну частину кисеню та дві частини воденю (див. це слово), то буде вода.

Клас — 1) гурт дітей, що вчаться цілий год разом одних наук, — через те й школи бувають однокласові, двохкласові, чотирьохкласові, 8-класові, (напр. гімназії та реальні школи); 2) гурт людей одного достатку; часом в одному стані (напр. серед селян) може бути кілька класів людей: заможніх (дуків-багатирів), середніх господарів, і бідноти, голоти (пролетаріїв — див. це слово).

Класіфікація — коли щось ділять на класи (гуртки, группи) або відділи, — напр. розкладають по сортах якесь зѐло, рослини, каміння та инше.

Класицизм — коли в школах (середніх або й вищих) вважають за найважніщі та найбільше вчать давніх мов — латинської та грецької, а не тих наук, яких людям найбільше потрібно. Давніще, по середніх та вищих школах по всьому світі вчили усячини не рідною мовою, а мовою латинською.

Класова боротьба — боротьба між людьми неоднакового достатку; боротьба робітників та наймитів із хазяями (з дідичами, фабрикантами та инше) за для того, щоб вибороти собі кращі умови життя, лучче удержання та плату. Свідомі, одначе, робітники не тілько про власну свою вигоду дбають, але більшина̀ їх домагається і політичних правів для себе та для усього люду в державі.

Клерикал — людина, що одних думок із духовенством, або й сам — духовна особа. Клерикали намагаються, щоб духовна власть в державі переважувала світську.

Климат — погода, що постоянно буває в якому місці, наприклад: у південних краях теплий климат, а у північних — холодний; буває здоровий климат і не здоровий, шкодливий.