Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/64

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Констітуанта — установчі збори („учредительное собраніе“); сейм (див. це слово), що встановляє констітуцію (див. це слово).

Констітуціоналисти-демократи (корочче К.-Д.) — політична партія у Россії (пізніще найменовано ії „Партія народньої свободи“). В першій Державній Думі і перед виборами в першу Думу мала вона найбільшу силу. Домагається вона для усього люду землі і волі.

Констітуція — державний устрій або основні закони (констітуційний акт), що заводять народне заступництво в державі. Констітуцію встановляє народ через своїх заступників (див. „Установчі Збори“); в ній мусить бути ясно визначено: які права та обовязки має правитель, незайманність громадянських правів (незайманність особи, хати та листування, воля віри, слова, друку (печати), спілок (союзів), ходити та їздити скрізь); які права та обовязки парламента (чи Державної Думи — у Россії), а також міністрів; який має бути суд, фінанси (грошові справи), військо та увесь взагалі державний лад. Коли вже складено та написано констітуцію, правитель у державі присягає ій, і тоді констітуцію вже заведено. Народ, памятаючи, що констітуція боронить його волю й права, сам пеклу̀ється про те, щоб ії часом не зламано було.

Консул — дипломатичний (див. це слово) заступник держави в чужому краї; він боронить права людей своєї держави, допомагає їм у торговлі та промислах.

Консультація — нара̀да зна̀ючих людей, спеціялістів (див. це слово), напр. лікарів про якогось хворого, адвокатів про яку трудну судову справу.

Контентувати — вдовольнити.

Контінгент — певне число чогось — напр. москалів в в полку̀, учителів в школі; умовлене число грошей, війська.