Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/67

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

Корпорація — громадська спілка, в якій люде з'єдналися для спільного діла, мають свій статут (уста̀в) або правила, яких усі вони повинні слухатися, напр. корпорація лікарів, адвокатів, учителів.

Коректний — чемний, звичайний; коректна людина — така, що чемно поводиться.

Коректа — коли в друкарні складуть („наберуть“) щось до друку, то ту складню̀ („набор“) треба поправити, щоб не було в ній помилок; таке справляння помилок і зветься коректою.

Кореспондент, або дописувач, — людина, що дописує до якоїсь газети або журналу про всякі новини; той хто листується постоянно з кимсь.

Кореспонденція — до̀пис, усяке листування, листи (пѝсьма).

Космополіт — всесвітній громадянин, — той, кому байдуже про рідний край та рідний люд, про свою національність (див. це слово), хто вважає своєю батьківщиною (вітчѝною) увесь світ. Одначе такої людини, щоб вона була всесвітньою (не украінської, не московської, не німецкої, не турецької, або иншої якої породи) бути не може.

Крамольник, крамола. — В старовину в Московщині так прозивали тих, що важили на князя чи царя або на тих, що поблизу його стояли. Тепер консервативні (див. це слово) люде крамольниками йменують усих, хто не по їхньому думає про політику, то-б то усі поступо̀ві політичні партії. Крамолу добачають вони навіть в тому, як хто спочуває справі визволення.

„Красная сотня“ — так часом де-хто іменує россійських революціонерів в противність до чорної сотні (див. це слово).

Креатура — 1) створіння; 2) людина, що вийшла в люде через другу, створіння тієї другої.

Кредіт — позичання; коли береться гроші або крам який у борг, в позику.