Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/68

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Кредітні інстітуції — де-які банки, позичкові касси, товариства взаємної позики, позичкові („кредітні“) та позичково-зберегательні [„ссудо-сберегательні“] товариства, де можна достати грошей за невеликий процент, — не так, як у жмикрута-лихваря.

Кредітор — той що дає гроші в позику, у борг.

Кредітува̀ти — давати в бор, в позику.

Крейсер — див. кружляк.

Кризис, чи Криза — 1) в політиці — таке становище, коли мусять перемінитися головні особи, що порядкують державними справами, або сама політика; 2) в промисловості — скрутні часи; 3) в медицині (в лікарській справі) — коли хвороба повертає на краще, коли вже починає одужувати хворий.

Криминал — тяжка провѝна, за яку накладається кару.

Критерій — підстава, міра для якоїсь думки, гадки.

Критика — коли уважно обмірковується та розглядається якусь річ, писання, закон та инше — чи здатне воно до чого, чи ні; розсудливий прѝсуд.

Критичне становище — кепські, погані якісь справи, напр.: критичне становище фінансів (див. це слово) — коли нема грошей.

Кружляк (крейсер) — скороходне військове судно, озброєне легкою артілерією (див. це слово), здатне довго пробува̀ти на морі.

Кулемет. — Недавно придумали таку машину, з якої стріляють часто та густо кулями, немов дробом з рушниці.

Кулуар — закапелок, закуток; в парламенті (або в Державній Думі — у нас) — бокові покої, де сходяться посли та одпочивають після засідання.

Культ — почитування якоїсь особи, речи або з'явища в природі, немов Бога, напр. культ сонця або вогню — коли люде покланяються сонцю та вогневі, як Богові; культ якого небудь идола.

Культура — 1) коли щось обробляється, розводиться, викохується; 2) освіта, цівілізація (див. це слово) —