Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/74

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Масса — 1) щось вкупу змішане, перемішане, перетоплене, переплавлене, напр.: коли хочуть виробити залізо, то розтоплюють залізну руду̀ (грудки землі чи глини з залізом) разом з піском, і тоді тече масса; 2) велика сила чогось, — напр. народу, грошей.

Математика — наука, що вчить, як рахувати та міряти усячину. До математики належать науки такі, як: арихметика та алгебра — науки про те, як рахувати; геометрія та тригонометрія — про те, як обміряти усячину.

Матеріялизм — така наука, що на світі немає ніякого духа (душі та Бога), а є сама лишень матерія (плоть), з якої постав увесь світ.

Матеріялист — 1) прихильний до науки матеріялизму (див. це слово); 2) той, для кого достатки та всякі потреби тіла дорожчі од потреб духа.

Матеріяльний — з самої матерії (плоті); матеріяльні достатки — речі, потрібні для життя.

Машинальний — немов машина; робити машинально що-небудь — робити, не думаючи а ні трохи, немов це машина робить.

Масштаб — якась міра, якою міряють на письмі (на плану̀) аршини, сажні, верстви.

Медицина — лікарська наука про те, як збудоване тіло людське, про хвороби та їх причини, про те, як остерегти себе од хвороб та як їх лічити (курувати).

Меланхолія — тяжкий сум, журба.

Меліоративне товариство — спілка земельних власників — на те, щоб гуртом зробити землю більш родючою, висушивши, напр., болото, провівши воду та инше таке, — взагалі, щоб завести краще господарство.

Меліоративний кредіт — позичка з казни товариствам, інстітуціям (устано̀вам) або окремим людям на те, щоб допомогти господарству.

Меліорація — господарські заходи коло землі, щоб зробити її більш родючою і здатною до порання.