Перейти до вмісту

Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/80

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

на те, чого найбільш треба бідній людині, а не багатиреві: на сірники, сіль, сахар, крам та инше. Найсправедливіший налог — подоходний (з доходу, прибутку): хто більше має доходу, то той більш і налогів платити повинен. Подоходний налог повинен бути поступо̀вий, тоб-то: хто чим більш має його, тим більшу частку його повинен в казну оддавати (напр. хто 500 руб. має — то по 1 коп. з рубля, а хто 1000 руб. — по 2 к., а 10.000 — по 5 к. та так далі).

Наложений платіж (післяплата) — висилка почтою або по залізниці якихось речей без грошей, а платиться за них на тій почтовій чи залізничій станції, куди їх заслано.

Намісник — особа з великими правами (більш од генерал-губернатора), що має адміністративну (див. це слово) власть над цілим краєм, — напр. намісник Галичини, Кавказу, Дальнього Сходу.

Наріччя — все одно, що й мова.

Народовладство — такий лад у державі, коли закони встановляють не урядовці, а сам народ через своїх виборніх людей, послів у парламенті, чи як у нас — у Державній Думі.

„Наукове товариство імени Шевченка“ — товариство у Львові (в Галичині), що дбає про українську науку та письменство; видає багато цінних книжок і журнал «Записки наукового товариства ім. Шевченка (вийшло вже 72 книги журналу).

Націоналізація землі — коли уся земля, яка тілько єсть у державі, стане власністю держави, і держава сама даватиме землю, кому ії треба, за невелику аренду; коли увесь чистий зиск з приватноі (частноі) землї (ренту) повернуто буде у казну. Націоналізація землі ріжниться од соціялізації (див. це слово) тим, що соціялізація — те, коли уся земля перейде не до держави, а до громад, а громади сами будуть землею порядкувати, і власноі землі ніхто тоді на матиме: вся вона буде громадська.