Сторінка:Величина і будова звіздяного сьвіта.pdf/24

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ще доси не повне, бо нема року, щоб не віднайдено кількох нових. Знаємо також, що сонце окружене великим ґазовим обручем, який часто досягає аж до нашої землї і творить так зване сьвітло зодиякальне. До того прибули численні комети надїлені власним сьвітлом, що кружать також правильно своєю вічною дорогою. Крім того пізнали ми богато громад дуже малих небесних тїл, які в ріжних напрямах перебігають нашу соняшну систему. Та все те разом узяте становить тілько мікроскопійно малу частину сьвіта. Коли-б ми з найблизшої нам звізди поглянули на цїлу нашу соняшну систему, то ледво могли б розпізнати її голим оком як незначну точечку в безмірнім просторі.

Давнїйше думали, що сьвіт заповнений великою силою тїл твердих і докладно обмежених. Тепер знаємо крім таких тїл ще численні ґазові маси, яких величина богато разів перевисшає величину нашої соняшної системи. Се, здаєть ся, зароди нових сьвітів, нових соняшних систем.

Многі сьвіти, які ми достерігаємо своїми очима, може вже змінили ся і ми бачимо їх такими, якими вони були перед многими десятками, сотками а навіть мілїонами лїт, бо їх сьвітло, що тілько те-