осаду стягати до иншої посуди. (Дактилеве вино надається до виробу шампана).
Вино Вермут (полинове) виробляється з глогу, сливок, порічок і т. п відтак додається екстракт алькоголевий ріжних зел, трохи осолоджується і піддається дозріванню.
Цукрові буряки надаються теж до виробу вин, але треба примішувати тут овочевий сок. В падолисті і грудни обирається бураки з лупини, крається і вигнітається 10 літрів соку, який варимо так довго, доки не вивариться до 5 літрів. Відтак додаєм 1 кільо квасних яблук або ½ кіля порічок і ферментуємо на дріжджах Рідесгайм; коли додамо 1 кільо цукру можемо ферментувати на дріжджах Портвейн.
Помідори надаються теж до виробу вин. Беремо 7 кіля помідорів витискаємо сік без додавання води; до процідженого плину додаєм 1—2 kg. цукру, 3 ґрами поживки „секалюм“, а о скільки слабо квасне, додаєм кілька грамів цитринового квасу, заваримо, остуджуємо і додаєм дріжджі; Маляґа або Мадейра. Вино з помідорів дозріває в кількох місяцях.
Брушниці. Поступати так, як при борівках.
Берберис. Поступати, як при рябині.
Чорний боз. Поступати, як при борівках, лише не варити ягід.
Дерень. Поступати, як при вишнях.
Мельони, дині, 2—4 кіля залити 2—3 літрами кипячої води. Додати поживку „фосфін“, остудити, дати дріжджи, по 2 днях витиснути, додати цукру після табелі. Доповнити водою до 5 літрів.
Сушені овочі. Поступати так, як при свіжих, лише відповідно зменшити кількість овочів о одну трету часть. Коли овочі добре висушені, то брати їх менше, коли мало висушені, то взяти більше, але в кождому разі сушених овочів має бути менше ніж свіжих.
Аматорам виробу вин, які бажалиб поширити свої знання в тому напрямі поручаемо обширну брошуру інж. рільн. Л. Спісса п. з. „Wina domowego wyrobu“, стор. 110, 8°, з ілюстраціями, ціна 4 зл. Отся праця є покищо лише на польській мові. Найдете там найновіщі способи виробу вин, опрацьовані приступно, довідаєтесь про хороби і хиби вин, як їх усувати, та як приспішати дозрівання вин. Адреса видавництва: Ludwik Spiss i E. Wasung, Kraków, ulica Stawkowska 11.