Сторінка:Вячеслав Липинський Твори Т. 2 Участь шляхти у Великому Українському Повстанні під проводом Богдана Хмельницького (1980).djvu/107

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

дують майбутнє народу на збільшенні, наприклад, випуску молочник продуктів — нам може видатись незрозумілою ця добровільна данина з власної крови найкращих своїх синів, котру тоді склав наш нарід у жертві за свою свободу, за визволення. Але не гадаймо принаймні, що ця жертва пішла намарне. Бо якщо ми сьогодні існуємо як окремий нарід, якщо як український нарід свою індивідуальність розвиваємо і з кожним днем зміцняємо, то завдячуємо це ми Великій революції 1648 року. З неї ж бо виросла Лівобережна w:Гетьманщина, котра навіть під російським правлінням ідею вільної України до часів наших зберегла; на її традиціях і гаслах спиралася ціла наша дальша, майже столітня боротьба за визволення українського народу на Україні „польській”, знищенням польської державности на наших землях закінчена; зо спадщини врешті духовної, одідиченої після козацької боротьби, виріс Шевченко, виріс увесь сучасний наш рух відродження, виросла вся сучасна Україна.

І тій постійній боротьбі на два фронти, котру, починаючи від 1648 р., веде без перерви наш нарід, завдячувати мусимо ми, сучасні українці, свідомі своєї індивідуальности й національної відрубности, величезну еволюцію, яка відділяє нас від сповитої мряковинням, по нерозмежованих докладно просторах розлитої княжої Русі, від анемічного „народу руського” Речіпосполитої, що польщився, і що на обороні православ'я і на тихих зідханнях до „єдиновірної Москви” основував своє національне існування. Повстання Хмельницького в цій еволюції відограло величезну, першорядну ролю. А що крім цього, схопивши в свій чорторий незліченні народні маси, увесь нарід у повному значенні цього слова, витворило воно такий могутній запас енерґії, що до нині ще її джерелом для нас, далеких нащадків, служити може — у цьому полягає головне значення в нашім національнім житті Великої української революції 1648 року.

Значно важче встановити значення повстання Хмельницького в нашому політичному бутті. Можливо тому, що наслідки Богданових помилок ще й досі давлять нас, а ціль, котрою його політика керувалася, ще повністю не осягнена. Іншими словами політичні гасла української революції 1648 року ще ажніяк не належать виключно до історії. У кожному випадку історія може і має право ці гасла розглядати об'єктивно і представити їх наслідки sine ira et studio.

Остаточною ціллю політики Богдана було визволення українського народу. Її першою і конечною передумовою було: звільнення його з тогочасної „неволі лядської”, зруйнування гнобитель-