Сторінка:Вільгельм Ерузалем. Психольоґія. 1921.pdf/18

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено
Література

Friedrich Jodl, Lehrbuch der Psychologie (Фридрих Йодль, Підручник психольоґії), 3. накл., Штутгарт 1908. В сьому обємистому творі обговорено всі психольоґічні проблєми дуже основно й докладно. Перед кожнім розділом є списана дотична література, при чому взято на ввагу не тільки твори, що появилися самостійно, але й фільософічні часописи. Для ґрунтовного обзнайомлення з психольоґією ся книжка доконешна. На викладі Йодля основується в сій книжці поділ психічних явищ по основним чинностям і ступням розвитку свідомости (§§ 8 і 9 та всюди).

Hermann Ebbinghaus, Grundzüge der Psychologie, (Герман Ебінґгавз, Нариси психольоґії) I. том, 2. накл., Липськ 1905. Сей твір визначається тим, що автор виходить усюди від загально знаних прояв і що виклад бере на ввагу так загальні точки погляду як і подає висліди подрібних розслідів (§§ 7, 19, 20, 21).

Wilhelm Wundt, Grundzüge der physiologischen Psychologie, (Вільгельм Вундт, Нариси фізіольоґічної психольоґії), шестий перероблений наклад, 3 томи, Липськ 1908–1911. Поява першого накладу сього твору 1874. двигнула новітню психольоґію на ступінь самостійної науки. Автор сього підручника завдячує сьому творови заохоту до студіювання психольоґії та основний напрямок своїх психольоґічних пересвідчень. Основне студіювання сього твору принесе кожному як найбільшу користь, але се студіювання вимагає сильної, напруженої праці. Не можу вказати поодиноких частин підручника, бо цілість є під впливом Вундта, хоч автор у деяких важливих питаннях дійшов до відмінних пересвідчень.

Wilhelm Wundt, Vorlesungen über Мemschen- und Tierseele (Вільгельм Вундт, Виклади про душу людини й тварин). 4. накл., Гамбурґ і Липськ 1906. Надається особливо до введення в досвідні методи (§ 14).

Wilhelm Wundt, Grundriß der Psychologie, (Вільгельм Вундт, Нарис психольоґії), 4. накл., Липськ 1901. Тут розглянені властиві психольоґічні проблєми. Вундт дає коротко зібраний виклад про душевне життя так, як він йому представляється на основі довголітньої праці дослідника в кінцевому висліді. Книжка дуже важна й вимагає повільного основного студіювання.

Harald Höffding, Psychologie in Umrissen, (Гаральд Гефдіґ, Психольоґія в обрисах), в німецькому перекладі Бендіксена (Bendixen), 3. накл., Липськ 1901. Має багато влучних помічень (§§ 35, 72 й усюди). (Є також польський переклад і мабуть московський. Прим. перекл.)

William James, Principles of Psychology (Уілієм Джемс, Основи психольоґії) 2 томи 1890. (по анґлійськи). Із сього найвизначнішого твору інтроспективної психольоґії користувався автор розбором перебігу думок та характеристикою спогадів (§§ 25, 33). Варто поручити також виклади для вчителів того самого автора, що вийшли в німецькому перекладі під написом „Psychologie und Erziehung“ (Психольоґія й виховання), Липськ 1901.

William James, Psychology brefer course (скорочене оброблення) 1904. в німецькому перекладі 1909. (Уілієм Джемс, Короткий виклад психольоґії).