Сторінка:Вільгельм Ерузалем. Психольоґія. 1921.pdf/25

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

5

Основні факти й основні поняття

етика й естетика. Для сих усіх наук конечне знати закони душевного життя. Кожня із сих наук потребує психольоґічних основ.

§ 3. Методи психольоґії

Так як инші досвідні науки, так і психольоґія доходить до своїх висновків через помічування і досвід. Однак обі методи прикладається тут ізза своєрідности предмету під многими зглядами інакше ніж звичайно.

Помічування психічних явищ може безпосередно кожен робити тільки сам на собі. Тож методою, що найрадше надається до узискання психольоґічних фактів, є самопомічування. На зразок анґлійського слова „introspection“ (дослівно тільки що „глядіти в середину себе“) називаємо сю методу інтроспективною.

Інтроспективна метода перш усього вигідна тим, що прояви, котрі підпадають під помічування, дані нам безпосередно. При помічуванні зовнішного світа ми можемо користуватися тільки нашими змислами, а їхню спроможність стараємося ще зміцнити штучно зробленими приладами. Отже вірність поробленого помічення залежатиме від бистроти наших змислів, зглядно від точности ужитих приладів. Помічення відбувається отже посередно. Навпаки прояви в нашій свідомости помічуємо, оскільки їх взагалі можемо вловити, без допомоги непсихічного медія, отже безпосередно. Ся обставина має той наслідок, що інтроспективна метода, хотяй з нею лучаться всякі труднощі і вона є жерелом всяких похибок, мусить все таки лишитися доконечною основою і передумовою всіх инших метод.

Але з другого боку можна сим користям протиставити також значні хиби. При предметах і проявах зовнішного світа можна, принайменше так звичайно буває, довший час продовжати помічення і повторяти частіше серед тих самих умовин. А саме для природи й перебігу фізичних явищ не має зовсім ніякого впливу те, чи їх помічується, чи ні. Навпаки психічні явища минають скоро і тяжко їх уловити. Та далеко більші труднощі в сьому, що через увагу, яку ми звертаємо на помічувану прояву, сама проява або зовсім переривається або бодай модифікується. Тому помічення удається найпевніше при простіших проявах, при яких вплив уваги ще не так великий. При складних явищах переважно мусітимемо ждати, аж сама проява мине, але її слід лишиться ще у спогаді. Колиби я на приклад хотів себе помічувати в часі ви-