Сторінка:В справі герба України. 1918.pdf/8

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

зак з мушкетом, а також висловлено бажаннє, щоб для нових державних громадських форм, виробити новий сімвол творчої, мирної праці. Там же запропоновано було виробити зовсім новий герб, помістивши на центральне місце золотий плуг на синім тлі, оточивши його ріжними емблемами, в тому числі і нашими історічними. Але мені здається, що герб не маючий за собою історічної традиції, трудно привіється до свідомости народньої; крім того, я думаю, що герб мусить відбивати на собі не форми громадського життя і не ідеї, котрими пройняті проводирі молодої Української Республіки, а характерні риси політичного і, головне, громадського життя краю і народу, — тоді він лехко прив'ється народові, буде зрозумілійший, і скоро зіл'ється з душею народу.

Коказ з мушкетом і шаблею був гербом в найблизшій до нас Гетьманський період історії; на згаданій вгорі нараді висловлена була думка, що сьому гербові належить даті перше місце між старими, традіційними символами української державности.

Сей образ безумовно плід творчости тільки нашого народу, і між гербами инших народів і держав нема йому подібного. Сим двом точкам вимог естетики, він, як і образ архангела Михаїла, цілком задовольняє. Але коли образ архангела символізує боротьбу за віру, то образ козака символізує ту саму добу боротьби, але у всій його широті й повноті: і за віру, і за волю, і за долю України, — а тому сей герб має безмірно глибший зміст ніж архангел. До того, образ козака — твір пишного, блискучого періоду нашої історії, подарувавшого народові нашому і історії славу і безсмертє. Він є гербом того поріоду нашої історії, коли весь загал народу пробудився від буденного життя і станув до боротьби