Сторінка:Генеральне слідство про маєтності Лубенського полку 1729 – 1730 рр. (1931).pdf/153

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 143 —

таковом же заховуючи респекътѣ, ствержаемъ сымъ нашимъ унѣверсаломъ въ зуполное его въладѣніе селце Степуки въ уездѣ Лохвицком найдуючоеся зъ греблею и ставкомъ там же будучим изо всѣми до него приналежащими угодіями, зъ которого поръволяемъ ему всякie от людей тяглихъ повиности и послушенства, а зъ кгрунтовъ приходячые пожитқы отбирати. Зачим абы в том ему оцу протопопѣ нѣхто зъ старшины и чернѣ войсковых и поспо литихъ людей, а особливе зъ урядових лохвицких жадною мѣрою перешкоди и перепони Чиныти не важился. Войтъ зас степуцкий эъ посполитими людми тамошними (:опрочъ козаковъ, который при своихъ волностяхъ ненарушони заховани быти мѣютъ:) повинни ему ъ отцу протопопѣ належитую отдавати повинност и послушенство мѣти хочемъ, упоминаемъ и реиментарско прика зуемъ. Данъ въ замку нашемъ Гадяцкомъ, ноеврія 21, pоку 1711.

Звитъменованний гетманъ рукою власною.

Мѣсто печати рейментарской.

Копіа.

[213] 29.

Пресвѣтлѣйших и державнѣйших великих государей их царского пресвѣт лого величества войска Запорожского гетманъ lоанъ Мазепа.

Іхъ царского пресвѣтлого величества войска Запорожского всей старшинѣ и чернѣ, и кождому кому вѣдати о томъ надлежит ознаймуемъ, иж просилъ нас пречестный в богу господинъ отецъ Петро Іоановичъ протопопа Лохвиц кій, абысмо потвердили ему нашим гетманским унѣверсалом селце Степуки, въ Ключу Лохвицькомъ лежащое, якого он и предсимъ заживалъ э наданъя пана полковника своего лубенского. А такъ мы гетманъ эъ милости всемогу щаго бога и монаршого и царского пресвѣтлого величества указу імѣючи властъ въ Малой Россый всякіе справовати дѣла и устроевати порядки, принялисмо его отца протопопи прозбу, а іле въ слушной мѣре до насъ за несенную, где заховуем при нем и потвержаемъ сымъ нашимъ унѣверсаломъ тое селце Степуки зѣ людми посполитими, з греблею и ставком, зъ лѣсомъ и грунтами Бокелевского купленними, из зо всѣми до того селця прислуша ючими угодій и належитостями, а то респектуючи на его уставичніе около от правования набоженства праци и всегдашніе приносиміе до господа бога за монаршое достоинство, за насъ гетмана, и все войско Запорожское, и въвес народ православно-россійскый молитви. Якo тeды позволяемъ ему предречен ному отцу протопопѣ тым селцемъ Степуками владѣти, и всякое от людей посполитихъ (: опроч козаковъ, которих для услугъ их у войску заховуем при належитих вoлнocтex:) послушенство и повинност звиклую дорочную, азкгрунтовъ обыклие пожитки ку въспертю своему господарскому отбирати; такъ мѣти хочем и приказуем, жеби ему в том нихто з старшини и черны жадное не важился чинити перешкоди; и войтъ эъ людми селця оного, жеби ему послушенъ были во всем. Данъ въ Лохвицѣ, марта 10, pоку от сотво рення свѣта 7198, а от рождества Христова 1690[1]).

Звишъменованный гетманъ рукою власною.

Мѣсто печати рейментарской.

Копія.

[214] 29.

Пресвѣтлейшого и державнѣйшаго великаго государя нашего его царского величества войска Запорожского гетманъ славнаго чина святаго апостола Андрея қавалер Іоанъ Мазепа.

 
  1. Написано тут такий рік:—1790.