Сторінка:Генеральне слідство про маєтності Лубенського полку 1729 – 1730 рр. (1931).pdf/82

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

деть послушенство отдавали. Прето ми видячи такую ихъ в томъ святобливомъ дѣле потребу, прикаэуемъ тим слободскимъ людем, жебы безъ жадной спреки во всемъ помененним законникомъ до ласки нашой войсковой были послушними. А старшина вишмененная, вѣдаючи о такой волѣ нашой, не важилися имъ въ держанъю оних людей чинити перешкоди, мѣти хочемъ и пилно варуемъ. Данъ въ Батуринѣ сентеврія 15 дня, року 1682.

В подлинномъ подпясъ таковъ: Звишменованный гетманъ рука власна.

Мѣсто печати рейментарской.

[84] Унѣверсалъ гетмана Богдана Хмелницкого на село Олшанку, данный року 1655, мая 31 дня (84).

Богданъ Хмелницкый, гетманъ з войскомъ его царского величества Запорожским.

Ознаймуемъ симъ писанемъ нашимъ, иж село Олшанъка до мокастира Мгарского, яко ест належно, которого мы не отдаляючи от того мѣста святого, такъ атаманови, яко и всѣмъ обывателемъ въ томъ селу будучимъ, росказуемъ, жебы отцу ігуменови монастира Мгарского во всемъ послушенство отдавали, и в належачой повинности знаедовалисе. До того тежъ роз-сказуемъ и cpogo напоминаем такъ въ вишшомъ яко и нижшомъ млинку, которое до тогожъ монастиря здавна належать, нихто найкеншое кривди и перешкоди чинить абысь не важилъсе под срокгостю войсковою не чинечи иначей. Дат въ Корсуню мая 31, року 1655.

В подлинном подписано тако: Богданъ Хмелницкый рука власна.

Мѣсто печати гетманской.

[846] Унѣверсалъ гетмана Богдана Хмелницкого на села Луку и Хицѣ, данний року 1656, іюня 29 дня (15).

Богданъ Хмелницкый, гетманъ зъ войскомъ его царского величества Запорожским.

Ознаймуем тимъ нашимъ писанъемъ въсей громадѣ въ Луках и Хицехъ зостаючой, иж мы видячи убозтво братій мгарской, же поратунку нѣ откул не мають, теди тіе двѣ селця Луку и Хицѣ подалисмо отцомъ мгарскимъ, жебы до роботизни былисте имъ помсчними приказуемъ прето сурово всей громадѣ в тихъ селцяхъ, абы ни в чомъ помененнимъ отцемъ мгарскимъ сперечними не були и до роботизни вшелякое не вимовляючися, бо то ест воля наша, жебы тое мѣстце святое псмочъ мѣло от васъ, чого и самъ панъ полковникъ миргородский пнлно постерегать мает, счобъ нѣ в чомъ спротив-ними не булисте; а хто бъ спротивнимъ и не послушнимъ былъ, такового яко непослушника каждого самому ж пану полковникови срокго карать позволяемъ, счо иначей нехай не буде под [не] ласкою нашею и срокгимъ каранъемъ войсковимъ. Данъ въ Чигиринѣ 29 іюня, року 1656.

Богданъ Хмелницкый рука власна.

Мѣсто печати рейментарской.

[85] Унѣверсалъ гетмана Іоанъна Самуйловича на село Пѣски (10).

Іоаннъ Самуйловичъ гетманъ зъ войскомъ его царского пресвѣтлого величества Запорожскимъ.

Ознаймуемъ симъ нашимъ писаніемъ въсей старшинѣ и чериѣ войска его царского пресвѣтлого величества Запорожского, а особливе пану полковниковѣ лубенекому, сотниковѣ, атамановѣ, войтовѣ и въсему товариству и поспол-