Сторінка:Генеральне слідство про маєтності Лубенського полку 1729 – 1730 рр. (1931).pdf/95

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 85 —

ном и всему товариству в томъ полку будучому, такъже до войска идучихъ и изъ войска назад поворочаючимъ коннимъ и пѣшимъ ватагомъ и чатовни ком и впелякого стану и кондицій людемъ, которимъ бы толко показано было, ижъ, поглядаючи ми на зъубоженъе монастира преображенія Господня Мгарского прес тое замешане, надалисмо для поратунку того монастира село Вязовокъ до всѣми належитостями, с которого бы и виживенъе велебный въ богу отецъ вѣктор Загоровский, игуменъ мгарский, моглъ мѣти з братією своею, очимъ кождий вѣдаючи зъ старшини и черни мимоездомъ, наездомъ и інимъ способомъ, абы найменшой кривди и перешкоди въ завѣдованъю и уаиванъю онаго Вязовка отцу игумену и братій его такъже и людемъ тамъ мешкаючим шарпанини и здирства ниякого чинить, ани подачокъ яко. Вихъ и подвод у ихъ братъи не важилися, анѣ панъ полковникъ лубенский до того вътручалься, пилно и сурово приказуемъ, иначей абы не было под срокгимъ войсковимъ каранъемъ. Данъ въ табуру под Занковомъ, дня 29 септеврія, року 1658[1]).

Въ подлинномъ подписано тако: Іванъ Виговскый рука власна.

Мѣсто печати рейментарской.

[986] Унѣверсалъ Івана Самуйловича гетманa пoтвердителнiй на село Вязовокъ (27).

Іванъ Самойловичъ гетманъ эъ войскомъ его царского пресвѣтлого вели• чества Запорозскимъ.

Ознаймуемъ симъ нашимъ писаніемъ въсей старшинѣ и чернѣ войска его Царского пресвѣтлого величества Запорозького, особливе пану полковникова лубенскому, асауловѣ, сотникомъ, атаманомъ и въсему товариству, войтомъ, бурмистромъ и въсему въ томъ полку посподству, и кому тилко потребуючому показано будетъ, иж мы такъ до волѣ антецессоровъ нашихъ, прешлихъ гет мановъ, стосуючися, (: которое монастир преображенія господня Мгарскій видячи убогій на виживeнee албо подпору надали были село Вязовокъ:), яко абы хвала божая на многихъ мѣстцах брала помноженъс, при которой, абы и за его царское пресвѣтлое величество и въсѣхъ нас отправовали яже ко богу молбы стараючися, тот же село Вязовокъ надаемь монастиреви Мгарскому и сымъ нашимъ конфирмуемъ унѣверсалонъ, и абы превелебній въ богу господинъ отецъ Макарій Русановичъ, ігуменъ мгарскій зъ братіею зъ того села отби ралъ на потребы монастырскіе пожитокъ, далисмо въ держанъе. Зачимъ по кождомъ эъ старшини и чернѣ жадаемъ, абы мѣстцу святому того села въ держанъню и селяномъ ни от кого не была перешъкода срокго приказуемъ, и противного сему виразъное волѣ нашое универсалови, кождого карат безъ фолги будемъ. Данъ въ Батурине июля 1, 1672, Въ подлинномъ таковъ подписъ: Іванъ Самойловичъ гетманъ войска его царского величества Запорозского.

Мѣсто rечати гетманской.

К ксиѣ копѣяѣ іеромонах Ияким Литвишко, намѣсник монастира Мгарского Лубенского руку приложили.

[806—986] сподлинними сводилъ Лубенского полку писар Стефан Савицкій[2]).

  1. Написано—1628.
  2. Починаючи з ст. 60 (по рукоп.) до 99 — скріпа по аркушах: Къ сим копіям по лқстах поховий лубенский писар Степан Савицкий руку приложил.