Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/18

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

тихо-океанських краях. Крім того на Німеччину буде навантажено непомірні воєнні борги під назвою „відшкодовань“ та „надолужень“, котрі, розкладені на що-річні внески, тягтимуться довгими роками. Її флоту зменшиться до незначного числа малих кораблів. Гельґоланд стане британський. Стративши вугільні обшари в Лотаринґії, Німеччина дуже підупаде й стоятиме безборонною супроти Англії й Америки.

Росія опиниться в подібному ж становищу, якщо революція не втямить здержати тиск переможного імперіялізму Антанти. І годі сказати, що може тоді статися в цій знесиленій внутрішніми заколотами й контр-революцією країні. Америка здобуде там великий вплив.

Франція та Італія одержать великий шмат здобичі. Франція хутко розвинеться, завдяки наново захопленим вугляним і залізним копальням. Але ці держави занадто малі, щоб видержати гру проти Англії й Америки. Лишаться тільки ці дві та Японія.

Що до Японії, то зовсім легко побачити, по що вона пнеться. Вона виставляє великі домогання в Китаю, Манджурії, Сибіру, Долішній Індії, а тому її владу повинно зломити. Велетенська британська флота, майже двічі збільшена за часів війни, з новою флотою Злучених Держав пануватиме понад усім.

Ми тут твердимо наперед, що ці два союзники зістануться вкупі. Їхні капіталістичні інтереси щильно злилися докупи протягом війни, а, безсумнівно, для їхньої спільної користи їм буде краще зістатись разом.

Яка ж тоді буде доля світа? Злучені Держави й Британія зроблять усе, щоб завадити якійсь иншій державі зробитись такою могутнього, як вони самі. Для того вони поділять Европу на низку малих держав, а щоб панувати над ними та визискувати їх, вони силуватимуться держати малі держави в стані постійної захлялости. Вони захоплять світові ринки, тим часом як Німеччина й Росія ще будуть кволими.

Ціла Европа, Франція, Італія і малі держави будуть просто їхніми челядниками. Те саме буде в Центральній і Північній Америці. То буде так, наче б два імператори їхали в берлині в супроводі натовпу васалів.

В усіх політичних суперечках в Европі й Америці вони будуть підюжувати одну державу проти одної. Так само в минулому Англія робила безліч насильчих вчинків і займань, про котрі ми тут докладно не будемо гово-