Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/23

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

На другому боці Англія та Злучені Держави, які необмежно керують цілим світом і викликають повсюди пригноблення, кволість і зупин поступу. А через короткий мент знову мусить повстати крівава купеля.

Коли ця війна не дійде до дійсної розвязки, то боротьба знову повстане. Дві „Ліґи Націй“ счепляться в новій різанині.

На обидвох боках — неволя й вигуба трудящого народу цілого світу.

Та в обидвох випадках різанина й пригноблення — неминуча доля пролєтаріяту. Ось така майбутність.

Робітники, вибірайте! Обидва боки обдурюють вас своїми Ліґами Націй. Кождий говорить: „Імперіялісти — не ми, а ось вони!“ Та в дійсности обидва загрожують вам неволею й загином.

Коли б хтось запитав робітників, що вони хотіли б предкласти, чи деспотизм, брутальність і різанини німецького імперіялізму, чи американську брутальність злучену з витонченим визиском англійського імперіялізма, що споконвіку купає світ у крівавій лазні, — то робітники на таке запитання одказали б ось як: „Ми не знаєм, бо наслідки обидвох імперіялізмів суть однаково жахливі“.

Так воно й єсть.

Німецький та англо-американський імперіялізм дійсно є одинако страшний для пролєтаріяту.

Німецькому, англійському, американському й цілосвітньому пролєтаріятові однаковим чином і в однаковій мірі загрожує німецький і англо-американський імперіялізм.

Та робітники можуть також єднатись. Вони можуть утворити ліґу, в котрій пролєтаріят одної національности буде стояти за пролєтаріят другої. Та ліґа буде подібною промисловій спілці або тресту робітників, які будуть змагатися разом зі світовим імперіялізмом, бо їхні інтереси суть дійсно ті самі.

Тільки злучений англійський, американський і німецький пролєтаріят, отже пролєтаріят цілого світу, зможе знищити німецький та англо-американський імперіялізм і зможе зруйнувати і загалом викорінити звідусіль світовий імперіалізм.

Пролєтаріят кождої нації, а також і пролєтаріят міжнародній мусить дійсно боротись з обидвома імперія-