Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/37

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

кою, то таке саме ми можемо зауважити й про Англію та Америку. Воно розділить нації одну від одної й протягне на довше їхню кволість. Цей ґатунок незалежности може бути для нації ще гіршим за неволю.

І на практиці капіталізм найжахливіщим шляхом доведе, що самоозначення може тільки настати після соціялізму, але не передувати йому.

Капіталізм, а надто імперіялізм, не зможуть уладити питання національности. Або вони мусять дати малим націям незалежність, і тоді ці стають предметом заздрощів великих народів, або вони мусять їх покорити й анектувати.

Німеччина йде останнім шляхом в Европі. Вона хоче підбити під свою руку цілу Европу, щоб потім воювати з Англією.

Англія та Злучені Держави обрали перший засоб. Вони хочуть, щоб Европа була кволою, без ніякої поважної держави на цілому континенті, а в той час, як малі народи будуть сваритись між собою, вони будуватимуть собі без умикування инших цілу колоніяльну систему й пануватимуть над цілим світом.

Капіталізм опинився між двома проваллями. Він не може малі нації поробити вільними без того, щоб вони жертвою нових воєн не стали; він не може їх також обєднати без поневолення; в обидвох випадках він садить насіння нової світової війни.

Капіталістичні правительства зі своїми підлеглими проголошують „повільне обеззброєння“. Але як вони можуть обеззброїтись, коли вони один одному невпиняючись загрожують?

Як може Німеччина обеззброїтись, коли її вороги панують над цілим світом і зробили Европу безсилою? Обеззброєння капіталістичної Німеччини буде самогубством, — але й панування Англії та Америки в Европі буде руїнним для всіх країн.

Ми хотіли б глибше заглянути в це питання, бо воно дуже тісно звязане з цілою проблемою визволення робітників від імперіялізму й війни, а крім того саме тут ми відріжняємось в поглядах від де-котрих наших товаришів, що належать до крайньої лівої течії.

Багацько соціялістів, щоб покласти край війнам, подають ось яку формулу: „Ніяких анексій, ні відшкодовань!“ Одначе ці умови світовий пролєтаріят не може висунути, бо виконання їх лишило б капіталізм точнісенько на