Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/44

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

І навпаки, коли ж вони тепер не обєднаються, золоте поломя погасне й на довгі роки його не буде засвітлено.

А тепер ми, пролєтарські теоретики, маємо перед собою своїм завданням чистим зором світову революцію розглянути і можність її пролєтаріятові появити.

Коли б бог зовбачив долю людськости і приписав їй шляхи розвитку, то й тоді справу людськости неможна було б упорядити инакше, як перемогою соціялізма.

Капіталізм сам розвинув необхідні підвалини для перемоги.

Як одмінно все обернулось від того, чого Маркс, наш великий учитель, сподівався!

Він недоцінив міць капіталізму в будуванні монополій та в розростанні його в імперіялізм, так саме, як він недоцінив розумову, моральну та матеріяльну силу, котру робітники мали вживати для витлуму капіталізму. Ані не бачив він так саме й нові причини війни.

Він сподівався, що капіталізм через економічні кризи завалиться й уступить своє місце пролєтаріятові. Дійсно, поширюючись по світу, капітал наштовхнувся на політичні перешкоди[1], котрі він може перемогти тільки вкоротивши собі своєї власної сили. Те все завдаватиме робітникам жахливі страждання, те все призводитиме до революції й повалення капіталізму.

Все тепер у руках і в абетковому порядку, котрий так необхідний для революції. Істнує багато причин, котрі роблять революцію можливою. Тут ми маємо людей і засоби, духову й матеріяльну потугу для здійснення революції, злидні і голод, — той самий голод, що є найпершим і найбільшим ділачем революції.

Не тільки в одній країні, але й по цілому світу страждання через війну запанували. Голод викликає бунти, болі й зненависть: болі через страти й руїну, бунти проти капіталістичної кляси, а надто зненависть проти капіталізму.

Людські й психолоґічні чинники, що ділають для революції, суть тут, і що довше війна треває, то ширше вони розгортаються.

 
  1. Через економічні кризи, перепродукцію капіталу та через істнування рідко залюднених багатих країн, куди експортується капітал, і через той експорт, котрий спонукає держави до колоніяльної й імперіялістичної політики, а тим самим і втягає їх у війни, — через те все капіталізм уперся в неперехідні колоди й політичні мури й перешкоди.