Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/46

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Коли представники революційного робітництва по всіх країнах зможуть до гурту зібратись та загальний страйк по муніційних фабриках проголосити та закличуть салдатів з зовнішнім ворогом війну спинити, — тоді справді революція стане довершеним фактом.

Коли ми говоримо про світову революцію, то хоча ми домисляємось усіх країн на світі, одначе ми особливо маємо Англію та Німеччину на увазі, бо матеріяльні обставини для соціялізму найвище достигли в тих країнах. В инших країнах революція вибухне й переможе, але немає сумніву, що перемога революції в Англії та Німеччині полекшить її перемогу в решті країн світа.

По-третє, треба тут сказати, що ми не пророкуємо тяг революції або її характер, бо цілком можливо, що війна соціялізма з капіталізмом, мілітаризмом та імперіялізмом може тревати роками. А може й те бути, що соціялізм виграє скоро. Сила супротивних клясів велика єсть, а спонука до війни могутня; але про тяг боєвища ми нічого не будемо говорити, ми назвемо ті всі змагання просто революцією. Теж і про методи революції нічого не можна наперед сказати.

Карло Маркс передбачав можливість, що революція в Англії буде ненасильча. Хто не хотів би, щоби це сталось можливим повсюду? Хто не хотів би надіятись, що боротьбам і стражданням можна край покласти без проливу одної краплі крови? Але по всіх країнах, включаючи Англію, ворожі кляси озброєні, либонь повсюди і революція неминуче буде ґвалтовною[1].

Отже, ми говоримо про революцію в загальному змислі, включаючи лагідні й ґвалтовні її методи, домисляючи її довгий і короткий тяг, припускаючи її обяв протягом війни і по війні.

А тепер перейдім до практичних боків революції.

Для кращого провадження війни капіталістична держава мусила перебрати до своїх рук контроль над світовим виробництвом і росподілом, — вугільні копальні, залізниці, сільське господарство, пароплавство, банки, то що.

Вона захопила в свої руки росподіл, постачу збіжжя й сирих матеріялів.

І то було так і в державах нейтральних і в державах войових.

 
  1. Проте, коли б англійський пролєтаріят захотів і повстав, як один, і збунтовано, то було б можна принаймні утвердити революцію без довгої або болючої боротьби.