Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/49

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Ці жахливі умовини даватимуться у знаки не тільки трудящим масам, але також дрібним крамарям і хуторянам доведеться зазнати лихо. А побіч тих умовин ми будемо мати новий імперіялізм, приготування для нових воєн, бридкі примари яких вище описано.

Психологічні та духові умовини сприяють революції не менше ніж матеріяльні та дотикові.

Проте де-хто говорить, що загальні злидні, мізерія, брак сирівців, недостаток машин і капіталу не підмогою соціялізмові буде, але колодою на його шляху лежатиме.

Такі очевидячки гадають, що соціялізм можна тільки на підвалинах багацтва й добробуту спорудити. Це дуже облудний арґумент, бо капіталізм таки з того ж самого безладдя, злиднів і руїни має чинити свою відбудову й закріпляти свої становища. Капітал і праця мають у своїх відбудівних завданнях один і той самий матеріял. Та маючи стільки готових чинників, сприятних революції, спираючись на робітників, думки котрих раз-по-раз привертаються до революції, праця посідає на свойому боці більші можливости. Коли руїна не шкодить капіталізмові, то не завадить вона й соціялізмові.

Тепер перед нами повстає питання: хто найздатніще спорудить нову громаду? Відповідь на це є та, що пролєтаріят може краще й хутчій встановити соціялізм, як буржуазія може поновити капіталістичну систему.

Як можуть капіталісти приступити до виконання свого завдання? Як вони упораються з труднощами? Вони мають збудувати нову господарську систему. То значить, що вони простесенько до старої системи навернуться й будуть громадити нові надвартости. Та капіталізм мусить випродукувати геть більше надвартостів ніж коли-небудь попереду, бо він має урівноважити й поповнити свої попередні непродуктивні страти. А в той же час він мусить велетенські армії піддержувати, міліон безробітних годувати, юрмі понівечених і поранених на війні захисток давати й удів та сиріт від голодної смерти охороняти. Та понад тим усім в додаток він муситиме ще непомірний борг платити і кошти нових приготувань до війни покривати.

Заснування нового господарства, відродження старого, дороблення нових зисків і покриття старих збитків, підмога війною покаліченим, виплати інтересів за державні борги, піддержка нових узброєнь і військових закладів — оце все капіталізм має подоліти. Та ті всі ве-