Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/55

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

лена потайна потужність революції заворушиться й обявиться в усій своїй великости.

Боротьба тепер розгортається між великими підприємцями і пролєтаріятом. А мета боротьби є та, хто має одержувати надвартість, капіталісти чи робітники? Або капіталіст буде продовжувати висмоктувати її з робітника, послугуючись для того державним соціялізмом, або ж пролєтаріят її одбере і спорудить справжній соціялізм.

А як та борня скінчиться — це залежатиме од становища середньої кляси, а особливо ж од становища низчої верстви тої кляси; в Англії та Німеччині ті верстви суть найчисленніші.

Капіталісти муситимуть на себе податки накладати. Та борги й потреби держави суть такі великі, що для задоволення їх та для піддержки й зросту їхньої сили вони муситимуть гнобити всі инші кляси, а разом і середню клясу. В додаток до визиску робітничих мас, вони навантажать найтяжчі тягарі на плечі дрібної буржуазії, крамарів та фармерів. Вони понижуватимуть своїм урядовцям і слугам платню. А те все в злуці з голодом, недостачею сирівців, браком праці й високими цінами, пожене дрібну буржуазію на бік робітників.

Та частина надвартости, що припадала дрібній буржуазії, була завжди незначна. Після війни та під імперіялізмом вона буде ще меншою. Оцій верстві, а принаймні її низчій частині, соціялістична суспільність дасть більше за капіталістичну державу. Дійсний соціялізм дасть їм більше, ніж державний соціялізм.

Терпелива, уперта пропаґанда на протязі останніх тридцяти років зробила своє діло. Міліони робітників в Західній Европі тепер уже знають, що значить соціялізм. Вони незабаром зрозуміють, що тепер настав час зважитись. Вони мають до вибору тільки оці можливосте: або імперіялістичний капіталізм, або соціялізм. Питання, яке мусить бути розвязане, стоїть ось так: Хто має бути диктатором світа, — Капітал чи Праця, Імперіялізм чи Соціялізм?

Жахливе безголоввя, в котре імперіялізм кинув світ, уможливило міжнародню єдність робітничу і прилучення до робітничих мас низчої верстви дрібної буржуазії.

Оттак перед нашими очима повстає можність майже негайного здійснення соціялізма. Чи переможе