Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/56

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

робітництво капіталістичний світ? Чи з'єднають вони людськість в одну велику цілість? Чи буде людський рід увільнено раз і назавжди з кайданів капіталізма й імперіялізма? Оце все залежить тільки від самих робітників, — залежить од того, чи вони достаточно відважні, досить орґанізовані й достатньо обєднані.

Єсть одна велика небезпека, супроти котрої треба бути на варті, — та небезпека єсть роз'єднаність. Проти пролєтаріяту всі імперіялісти войових переможних ґруп обєднаються з імперіялістами розбитих націй, з реформістами й соціял-патріотами цілого світу. Тим буде створений один фронт: по одному боці капіталістичні кляси, реформісти й соціял-шовіністи, по другому — революціонери. Але коли пролєтаріят якої-будь нації прекладає один імперіялізм другому; коли він дозволить його національним керовникам себе підкупити хабарями, або впійматись на заманки зрадливих робітничих ватажків; коли він прийме од своїх капіталістів державний соціялізм; коли міжнародній пролєтаріят лишиться поділений на секції, з котрих одна буде лишати в біді і зраджувати другу; коли одна частина пролєтаріяту буде лагідно дозволяти імперіялізму громити другу, — тоді успіх революції буде неможливий і ми муситимемо терпіти нову добу капіталізма, імперіялізма й мілітаризма.

Та коли б навіть міжнародня єдність зазнала на перший момент поразки, все ж таки вона мусить бути встановлена, хоч би її треба доконати протягом кількох років. В усякому разі єдність мусить повстати, як результат цієї першої світової війни.

На початку боротьби за соціялізм пролєтаріят кождої країни, розуміється, буде битись зі своїми власними національними капіталістами, але з поступом боротьби потрібну інтернаціональну єдність буде встановлено. Буде засновано такий Інтернаціонал, котрий, подібно до професійної спілки або до федерації професійних спілок, обєднає в собі всіх членів, що заприсягнуться захищати один одного. Так саме як у професійній сцілці того, хто працює в годину страйку, або як у федерації професійних спілок ту федерацію, що зрікається застрайкувати для піддержки инших федерацій, вважається за паршивців і страйколомів, так і в новому Інтернаціоналі пролєтаріят певної країни, котрий одмовляється взяти свою частку в визвольній боротьбі