Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/73

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

випадку пролєтаріят був би занадто кволий і не зміг би визволити їх з ярма імперіялізму.

Середнього шляху немає. Трудівники повинні зробити так саме, як вони зробили в Росії, — вони мусять домагатись собі всієї влади, конфіскувати всі багацтва і всі промисловости, зосередити всю продукцію й росподіл у своїх руках. Одне слово, вони мусять соціялізм установити.

Російська Революція подає ще одну науку. Большевики виграли не тільки через допомогу селян, але вони своєї перемоги доконали ще й завдяки незбитій єдности всієї робітничої кляси. Коли б вони тієї єдности були не мали, то не змогли б вони також до союзу з собою инші кляси нахилити.

Робітничій клясі Західньої Европи загрожує велика небезпека, що протягом останніх двадцять-пять років так наочно зросла. Вона походить від соціял-патріотів і реформістів. Точнісько так саме, як вони задержали пролєтаріят од революції і натомісць з буржуазією союз учинили, а робітників у війну запроторили, таки тим же робом намагатимуться вони за допомогою буржуазії і світовий пролєтаріят в державний соціялізм запровадити.

Щоб обминути небезпеку банкроцтва, яке може що хвилі повстати через руїну виробу й державні борги, капіталісти несамохіть підуть на націоналізацію багатьох підприємств, або принаймні їх піддадуть під державний контроль. Отож тоді вони саме й право страйку геть скасують, платню позменшать, робочі години позбільшать і швидкість в роботі будуть підносити до найвищої точки, до виснаги.

Коротко скажім, робітників буде запроторено в державну неволю.

Програма німецьких, англійських та французьких реформістів зовсім ясно показує, що вони будуть допомогати капіталістам виконувати те завдання. Вони подадуть їм ту допомогу при тій умові, що одна частина робітників, орґанізованих у великі фахові спілки, діставатиме перевагу над иншими робітниками і одержуватиме вищу платню, ліпші умови праці тощо. Тою ціною капіталісти охоче куплять соціял-патріотів та частину пролєтаріяту.

Та в Англії небезпека загрожує з боку Робітничої Партії і фахових спілок, в Німеччині — з боку більшости й незалежників, фахових спілок та соціялдемо-