Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/9

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

бо нафта грає тепер найважніщу ролю в розвитку торговельної й воєнної фльоти.

Система протекціонізма, котру американські капіталісти запроваджують після війни у формі пониження залізно-дорожних тарифів на товари, призначені для перевозу американськими кораблями, — система, котру американська держава вірно підтримує в конґресі, — дає нам зайвий доказ тієї економічної війни, яка розгортається на наших очах між Англією та Америкою і котра в майбутньому має обернутися у збройну боротьбу.

Англійське правительство зі свого боку притягає голяндські нафтові капітали Детелінґа і сполучає Deutch Royal Company з Shell Company, тим чином змагаючись з Морґаном і американським капіталом за контроль над нафтовими джерелами світу.

Ось як тепер поділився капіталістичний світ.

V.

Нарешті треба ще звернути увагу на одну точку в книжці т. Г. Ґортера. Він говорить про необхідність прихилення на бік революції середньої, а найбільше верстви дрібних власників, — отих дрібних фармерів, селянства, дрібних крамарів то що. Дійсно, не можна заперечувати того, що та верства від революції пролєтарської може тільки виграти, що великі фінансові інтереси нещадно визискують ці промежні кляси, що прихід соціялізму тільки врятує їх од загину. Одначе треба памятати, що зпоміж тої середньої верстви буржуазія рекрутує своїх ідеольоґів, що вона пронизує їхню ідеольоґію своїми інтересами, що дрібне міщанство, не маючи ніяких підстав для свого добробуту в капіталістичнім громадянстві, все-ж-таки уперто чепляється за останні стеблини, що-плавають на поверхні води, і не хоче спролєтаризуватись. Вони безнадійно хапаються за капіталістичний лад, усе уповаючи вибитись якось на великого пана та якось і собі маєтку чи великого гроша доробитись.

От хоч би взяти, наприклад, дрібне міщанство, що позасідало в професійних спілках, що керує фаховими орґанізаціями, всіх тих Апелтонів, Гендерсонів та Жуо! Чи ж вони себе не виявили запеклими ворогами пролєтарської революції; чи ж та верства далеко відійшла од Носкізму?