Перейти до вмісту

Сторінка:Гнат Кисїль. Що буде в краю по скінченю війни.pdf/31

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

російське правитедьство могло би неузнати греко-католицку церков.

Безповоротно минули ті часи, в яких паную­чий король чи цїсар мали право жадати від сво­їх підданих, щоби вони визнавали ту віру, чл релїґію, до якої сам пануючий належав.

Правна засада давних часів, що містили ся в латинській паремії „Сиіus regіо - еіus religіо”, (чиє пановане — того релїґія), навсе усунена з новочасного державного права: не узнає її нинї ніяка цивілїзована держава.

В давних часах панувало понятє, що всї лю­ди — всі “піддані”, істнують для держави, та з ласки держави.

В нинїшних часах поступу людської думки, панують цїлком противні погляди на місію і станоьиско держави зглядом її “горожан”.

Релїґія, річ совісти і душі кождого чоловіка,ь— ніе підпадає зовсїм під власть держави.

Лише реліґійні орґанїзації, без згляду на фор­ми, в яких обявляють ся (з’орґонїзовані церкви, релїґійні ґрупи, секти і т.д.) підпадають під кон­тролю держави — і то тільки в границях, зачекнених цїлями і задачами, які є спільні для цер­кви і держави.

Російська держава, що в своїм устрою і в своїх законних постановах опираєть ся на праві та на тій основі є так званою “правною держа­вою” в модернім понимаю — мусить в відношеню зглядом релїійного житя горожан заняти та­ке становиско, яке відповідає новочасним прин­ципам засадничих прав і свободи кождої оди­ниці.

Тому російська держава і кожде російське