Сторінка:Гуржій І. О., Русанов Ю. А. Дворянство Лівобережної України кінця ХVІІІ – початку ХХ ст (2017).pdf/107

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Окремо варто вказати на таку специфіку регіону, як значна частка дворян серед місцевого польського населення (33,2% – спадкових, 12,2% – особистих). Офіційна консервативна історіографія Російської імперії пояснювала це явище поступовим розширенням економічної експансії шляхти у другій половині ХІХ ст. на Чернігівську губернію[1].

Крім вказаного, спільною і яскраво вираженою відмінністю дворянства від інших категорій населення Лівобережжя (це стосувалося в цілому Російської імперії) була висока освіченість та якісне виховання.

Порівнюючи наведені статистичні дані із загальноросійськими, варто вказати на деякі характерні відмінності. Зокрема, приблизно вдвічі більша чисельність лівобережного дворянства порівняно з загальними середньостатистичними імперськими показниками (ця тенденція була особливо помітна в Полтавській губернії) пояснювалася впливом ряду факторів. Серед варто виділити родючість ґрунтів Лівобережної України та наближеність до Києва як одного із економічних центрів держави. Однак, найбільш важливе те, що саме для Полтавської та Чернігівської губерній була характерна висока питома вага військового дворянства – нащадків козацької старшини. Як наслідок, це обумовило значну чисельність категорії спадкового дворянства[2]. Більш «універсальними», характерними для кожного регіону Російської імперії особливостями, що впливали на кількісні показники були: рівень концентрації великих родових «дворянських гнізд», ступінь традиційної згуртованості дворянства та відсоток землеволодіння казни[3].

 
  1. Там же. – С. ХІХ.
  2. Корелин А.П. Дворянство в пореформенной России 1861–1904 гг. Состав, численность, корпоративная организации. – М.: Наука, 1979. – С. 40–41.
  3. Баринова Е.П. Стратификация российского дворянства в начале ХХ века // Поволжский край: Межвуз. сб. науч. тр. – Саратов, 2005. – Вып. 12. История, источниковедение и археология Поволжья. – С. 113.