Сторінка:Гуржій І. О., Русанов Ю. А. Дворянство Лівобережної України кінця ХVІІІ – початку ХХ ст (2017).pdf/70

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

звернувся до делегатів із «пропозиціями» по виборах, які були вручені губернському предводителю, а згодом зачитані учасникам зборів[1].

До проведення найголовнішої частини, дворянське товариство вирушило до кафедральної церкви, де єпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський провів літургію, а чернігівський протоієрей Іоанн виголосив промову. Далі губернський стряпчий (прокурор) зачитав присягу, після складення якої розпочався молебень. Прикметно, що вся означена процедура, а також пізніший обід у губернатора, супроводжувалося урочистими пострілами з гармат.

О 15 годині в будинку зборів губернатор доручив стряпчому зачитати витяги із діючих законодавчих актів, які регулювали проведення виборів губернського та повітових предводителів дворянства (тобто «Установу про губернії» 1775 р.). Власне ця частина зборів передбачала спочатку розподіл повітових делегатів по різних кімнатах для голосування за повітових предводителів, а потім – обрання загальним засіданням губернського предводителя. Крім цих посадових осіб, відбулося голосування й за інших чиновників (повітових земських справників, земських засідателів та ін.), які затверджувалися на посадах місцевим губернатором.

Завершальна частина порядку денного передбачала повторний візит до кафедральної церкви та, відповідно, проведення літургії єпископом Феофілом і складання новообраними присяги. Насамкінець, у будинку зборів було прийнято рішення про обрання делегації до імператриці для засвідчення «монаршої милості» на згоду (для отримання на це дозволу губернському предводителю доручили відвідати губернатора)[2].

 
  1. Там само. – Арк. 8.
  2. Там само. – Арк. 9–11.