Сторінка:Даніель Дефо. Робінзон Крузо (1919).pdf/124

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 125 —

В них задумав переховувати нове збіже. Крім того трудив ся я ще і над глиняними сосудами і набрав згодом такої вмілости в гончарстві, що тепер вироби мої мали вже много кращу і складнїйшу форму ніж первістні. Сосуди ті призначив я на припаси поживи.

Милий Боже! коли бувало розважив я усе, що вдало ся доси зробити менї самому, пізнав я аж тепер, яким добром є суспільність і подїл праці. В просьвічених краях усї сполом працюють. Селяни доставляють поживи, ремісники споладжують одежу, знаряди і сосуди, иньші ставлять доми, будують мости і дороги — а я сам оден мусїв давати собі раду. Через те тратив сила часу так, що річна праця не статчила на удержанє жити. Цїлїський рік думав я іно, в що приодягти ся, чим прокормити, а прецінь лїнтяєм не був і даром часу не гайнував. В самотї доперва і в тяжкім трудї прийшли менї такі думки, передше й не гадав про се та не вмів як слїд оцїнити хісна, яке приносить спільне пожитє людий.
Глава XXVIII.
Сїйба. Комин до вудженя. Пільні шкідники і як я їх покарав. Невдалий полон. Збереженє збіжа. Треті роковини. Зима.

Зараз у перших днях весни взяв ся я справляти землю під сїйбу. Минувшого року було се легко, бо засївав малий іно шмат землї, але тепер прийшло ся шість раз тілько ґрунту прочистити і скопати. Рілю справив я як передше, та страх мене знимав, коли подумав, яка праця дожидала мене на рік. Два тижнї копав я землю, а лопатою був би се і за чотири днї покінчив.

З сїйбою мусїв трохи підождати, бо дощі падали доперва в половині мая. Коли-б так раньше приладити ґрунт під зерно, можна би і два рази мати полон. Раз сїяти в грудни а збирати по конець цьвітня, другий раз сїяти з початком мая, а кінчити жнива в вересни. Та тепер припізнивши управу рілї, прийшло ся вдоволяти лиш одним полоном.

Приладжене під сїйбу поле загородив я плотом з бамбуса, на що втратив кілька тижнів часу, але не жалував сего, бо був тепер безпечний від кіз і заяцїв.