Сторінка:Даніель Дефо. Робінзон Крузо (1919).pdf/147

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 148 —

кілька желїзних штаб і кільканайцять окованих лопат, котрі могли ся менї принадобити до управи рілї.

Вложив також на дарабу великий мідяний котел, машинку до чоколяди і новесенькі жорна, наконець желїзні крати і спорий припас всїлякого рода вудок. Вже ладив ся я відпливати, коли се почув під помостом жалісний мявкіт. Збігаю долї і находжу два зголодніли, марні коти. Кинув я їм кусок солонини, котру жадібно стали заїдати. Хоч зьвірята ті не були менї нї нащо придатні, забрав я і їх з милосердия, та відтак пожалував сего, бо розплодивши ся, робили менї опісля такі шкоди, що прийшло ся їх опісля вистріляти.

Ніч провів я знов під шатром, уоружений рушницею і пістолями. Пес лежав при моїх ногах, то й не було страху, щоби ворог нечайно мене заскочив. Слїдуючого ранка дібрав ся я вплав до корабля і збудував нову дарабу. Крім других пригожих річий перевіз сим разом кілька слоїв смажених овочів, кільканайцять хустин до носа і на шию і великий корабельний годинник. Пересмотрюючи усе як найточнїйше, подибав я під ліжком капітана тайний заховок, а в нїм чималу квоту гроший.

Навіщо оно менї! — закликав я байдужно — вже сім лїт є в мене пригорща золота, а доси не мав з него нїякого хісна. — І вже хотїв я полишити гроші на корабли, як ось прийшла гадка, що може найде ся згодом їх властитель — і я узяв і скринку з грішми. Почислив: було 1934 почвірних золотих портуґалів[1], 730 ґвіней і 4.360 срібних іспаньских пястрів[2] — загалом цїла сума стояла півшеста тисяча фунтів штерлїнґів, а важила звиш сотнара. На силу вивіндував я скринку зпід ліжка, але гроші мусів розпаювати, бо бояв ся відраз усї спустити на дарабу.

Одної річи менї лиш не ставало, іменно: обуви. Ледви з великою бідою зібрав я кілька пар черевиків матросів і то вже подертих. Панчіх за те найшов чималий припас, а крім того три добрі люнети.

В шафцї капітана подибав я знов кільканайцять складок паперу, пера і чорнило. Не чуючи ся з радощів, хопив сейчас за перо стрібувати, чи не позабув письма, але слези так обильно


  1. портуґал, золотий гріш з XVI. і XVII. столїтя, вартости 10 дукатів.
  2. пястр — давний срібний іспаньский гріш; тепер зовесь peso і має вартість — 1 доляра.