Сторінка:Даніель Дефо. Робінзон Крузо (1919).pdf/216

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 217 —

загнали у гай окружаючий замок, нарядили пушки і рушницї і дожидали нетерпеливо висланцїв. Незабавом повернули они вельми стурбовані, бо дикуни відкрили хати Англичан, знївечили їх до хтеми, відтак розбігли ся в ріжних напрямках, либонь щоби вишукати жителїв острова. Хоч число Караібів доходило до 50 — не страхали ся їх Европейцї, бо мали доволі амунїциї і оружа.

Через цілу ніч одна часть поселенцїв, одїта і уоружена, спочивала, а друга у той час сторожила. Дон Хуан спав на скели вряди-годи піднимав ся і глядїв в ту сторону, де дикі розложили ся табором. Ліс закривав їх зовсїм, тільки ясна луна вказувала, що палять огнища. Поведеня їх не вміли собі Европейцї пояснити.

Скоросьвіт вибрав ся іспаньский проводир в товаристві одного з Англичан на розслїди. Дійшовши по конець лїса, побачили табор диких, котрі і в думцї не мали відплисти, а пекли собі преспокійно батати. Не було між ними полонеників, засуджених на смерть, що вельми чудувало Дон Хуана. Цілий день сторожили пильно, а коли ніч настала, вислали батька Пятницї, щоби підокрав си до табору диких і розвідав про їх наміри. Над досьвітом повернув він, сповнивши як слїд свою задачу. Дикі прибули на остров вишукати єго жителїв, спіймати і пожерти, бо коли послїдним разом відправляли тут свої звичайні бенкети, оден з них запримітив хати Англичан, але доперва на мори сказав про се товаришам.

Вістка розійшла ся стрілою по цїлім племени і оно задумало зробити велику воєнну виправу. Тепер не починали ще бійки, бо дожидали підмоги.

І справдї, другого дня рано побачили поселенці з вартівнї двайцять один човнів, на котрих находило ся майже 150 Караібів так, що цїла їх сила переносила двіста голов. Ся обставина вельми стрівожила Европейцїв — не легко було побідити так численного ворога, хоч і як кепско був він уоружений.

Мали они луки і стріли, списи і широкі мечі з желїзистого дерева. Сила поселенців, в десятеро меньша, складала ся з 17 Іспанців, 3 Англичан, батька Пятницї і трох жінок, котрі порішили також бороти ся поруч своїх мужів. В арсеналї було 12 мушкетів, 5 рушниць, 3 ножі, 5 пар пістолїв, 2 галябарди, 3 ме-