Сторінка:Даніель Дефо. Робінзон Крузо (1919).pdf/43

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 44 —
Глава X.
Нова подорож. Буря на мори. Розбитє корабля.

Вирядженє корабля пішло борзо. Дня 1. вересня 1659 р. підняли ми якор. Тужливе і зловіще якесь чувство заволодїло мною у той час, бо саме пять лїт тому того самого дня і місяця покинув я береги Анґлїї.

Корабель наш двощогловець мав на помостї шість пушок і двайцять троє люда. Набор, зложений з дрібниць, призначених до торговлї з Неграми, не ваготів, тим то і можна було хутко плисти.

Щоби дістати ся на лїнїю вітрів, постійно в сторону Африки подуваючих, треба було минути 12-ий степень ширини ґеоґрафічної повисше острова Тринїдад[1] а відти завернути доперва до Ґвінеї. Поплили ми отже вздвож берегів полудневої Америки. Поминувши сильні спеки, погода була гарна. Та ось коло рога бразилїйского La Roque (Ля Рок) захопив нас нечайно страшний гураґан оборотовий, званий моряками: торнадо. Вітер завертїв судном мов лушпиною оріха і понїс єго в сторону північно - всхідну. Усї змаганя моряків, щоби задержати первістний напрям, були даремні. Прийшло ся здати на Провидїнє. Вітер зміняв ся невпинно: раз заревів з півночи, відтак з заходу, то знов з полудневого всходу. Судно, захоплене круговоротом, стрибало на всї сторони мов трісочка.

Дванайцятого дня буря крихту прилягла. Капітан при помочи приладів запримітив, що корабель наш находить ся на мори Караібскім[2] поза малими Антилями. Найгірше для нас було те, що втратили ми двох матросів — оден помер на пропасницю, другого сполокали з помосту филї морскі. Корабель, подїравлений в кількох місцях, затїкав водою. Рада в раду порішили ми плисти до острова св. Лукії[3] в тамошній пристани направити корабель і приймити нових моряків у службу.

Але вже слїдуючого дня зняла ся лють бурі в друге і пігнала нас з шаленим розгоном на полудне. Вітер поломав нам реї, по-


  1. Тринїдад, найбільший остров анґлїйский між малими Антилями на мори Караібскім при устю ріки Оріноко.
  2. Море Караібске між північною а полудневою Америкою.
  3. Santa Lucia, остров анґлїйский між малими Антилями.