Сторінка:Даніель Дефо. Робінзон Крузо (1919).pdf/53

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 54 —

і творила рід муру. Обглянув я єго довкола і найшов в скели наче печеру, 6 м. заглубшки, високу і широку. Була се якби комнатка камінна, трохи над землю піднесена. Вистаюча в горі часть скелї ніби прічілок, хоронила від дошу і могла служити менї прегарним захистом.

Глава XII.
Нове житло. Захист від напасти непевних гостий. Построєнє замку.

Роздививши ся в доохрестности, признав я, що годї було найти догіднїйше пристановище над мою печеру. Гарна левада, заростаюча густо травою, нї трохи не була моклавою. Неподалеки під горою дзюркотїло чисте як хрусталь жерело, тутже в лїсї росла кукурудза, а чверть милї від печери валувало море. Прегарний вид розкривав ся в тій сторонї: кождїсеньке судно міг я бачити, не потрібував і вдирати ся на шпиль скелї. Найкрасше припала менї до вподоби печера. В ній я і порішив замешкати, докіль судьба не визволить мене з сего острова.

Серед утїхи з печери позабув я на часинку про всї другі невдогоди. Мав вже прецїнь хату, харч і питво. Тільки страх перед дикими зьвірами не давав мені спокою. З правої сторони боронила вправдї печери скалиста круча, але ліворуч і з переду не було нїякого захисту, і непрошений гість мав туди легкий доступ. Коли розважив одначе, що деинде либонь чи було-б безпечнїйше, волїв я полишитись в печері, де міг бодай догідно спочати, нїж як кіт між галузями по деревах глядїти нічлїгу. На що-ж впрочім в чоловіка розум? Місто журити ся заздалегідь, красше подумати тепер, як би лиху зарадити.

Поміркувавши таке, забрав ся я сейчас до переселеня. Для такого вельможі як я, не було оно нїчим важким. Мав прецінь усе майно при собі; не потребував анї носильчиків, нї возів, нї коний і за часинку розгостив ся я в своїх теремах, і не питаючи за комірне. Відтак осмотрів новосїлє. Коли-б так вдало ся побудувати мур від залому скелї до противної стінки, була би справжня кріпость, захищена від вітрів, зьвірюк та других ворогів! Та ба! як тут брати ся до мурованя без цегли, без вапна, без кельнї і всіх прочих необходимих причандалів.