Сторінка:Дзвони. 1931.pdf/39

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

18

Принципом аристократичним клясовим, що єсть принципом продукції, праці і організації праці й що відповідає відомій селянинові біольоґічній нерівности та законові асиметрії в життю природи і людства[1]з принципом демократичним, числовим, принципом егалітарної утопії міста і капіталу: рівности всіх в обличчу золота й нерівности тільки цифр, а не одиниць. Це врешті велика боротьба між принципом монархічним і республіканським, що тепер в цілім світі загоряється.

Між законом землі і законом капіталу не може вже бути компромісу. Один з них мусить уступити і загинути. За кожним стоять живі люди, живі соціяльні сили. Це інтернаціональна фінансова буржуазія з одного боку і аґрарні сільські хліборобські кола в кожній нації з другого. І або оборонці закону землі знайдуть в собі досить сил, щоб деморалізацію, внесену в їх ряди законом капіталу, побороти, ряди свої скріпити і панування золота зі всіми його прибічниками скинути — або культура европейських націй, на цивільнім праві римськім побудована, мусить з упадком того права і соціялізацією землі зчезнути.

«Перемога антанти — пише в своїх «Матеріялах до теорії пролєтаріяту» Сорель — це тріюмф демаґоґічної плютократії. Чи погром Ґерманії означає кінець февдальної аристократії старої Прусії, чи кінець ліберальної буржуазії? Я швидше схилявся би до думки, що ця друга гіпотеза більш правдоподібна від першої».[2] Так думає великий французький синдикаліст і соціольоґ.

 
lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
 

В. Лімниченко.

Не питай мене…

Не питай мене, моє дівчатко,
Про хрести без рамен серед піль!
Не питай, не питай, бо твій татко
Розповість тобі казку про біль…

Розповість тобі казку…, що в полі
Ще тоді, як наш стяг лопотів,
Впав хорунжий народньої волі
І від смертних поранень стремтів…

 
  1. Тільки в такім значінню тут і скрізь далі вживаю терміну „аристократія”. Отже він не означає у мене лише утитулованих нащадків колишньої аристократичної верстви, особливо таких, які організаційно-громадські здібности своїх предків загубили і тим самим аристократією бути перестали.
  2. Georges Sorel: „Maiériaux d'une théorie du proletariat”, p. 53. Paris 1919.