Сторінка:Д. Кардаш. Евген Коновалець (1941).djvu/10

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

От-от вона зажадає їх сил та захоплення військовим ділом. І ось одної грудневої ночи 12 старшин з Евгеном Коновальцем та Андрієм Мельником на чолі вихоплюється з табору полонених і в сніговому бурані простує десятки кілометрів до самотної станції, щоб поставити себе нарешті до розпорядження українському урядові.

Знаємо, як виглядала справа орґанізації української збройної сили за Центральної Ради. Був це час, коли протягом кількох тижнів розкладалися під впливом популярної соціялістичної ідеолоґії найбільш боєздатні українізовані частини. Тому справді змаганням проти течії було сформування Евгеном Коновальцем в січні 1918. р. з недавніх військово-полонених українців зі Західніх Земель Галицько-Буковинського куріня. Курінь цей був головною частиною, що протиставилася і здушила московське повстання у Києві та вела бої за столицю проти армії Муравйова, криючи пізніше відступ Центральної Ради до Житомира.

В пляновому і послідовному творенні добірної української військової сили — дальше свідоцтво впертої, провідницької натури Евгена Коновальця.

В лютому 1918. р. Галицько-Буковинський Курінь іде в аванґарді спільного з німцями на-