Сторінка:Журнал «Архіви України». Випуск 1-3 (249). 2002.pdf/141

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

практичних навичок, які потрібні для роботи з комп'ютером і сучасною оргтехнікою.

Як мені уявляється архівіст майбутнього? По-перше, це цілком реальна особистість, висококультурна і освічена людина, яка багато чого візьме із сучасності. Свого часу М. Грушевський наголошував, що завдяки історії сучасне покоління солідаризується зі своїми попередниками. Наукові і практичні напрацювання нинішніх архівістів і архівознавців мають послужити фундаментом формування спеціаліста завтрашнього дня. По-друге, архівіст третього тисячоліття має стати носієм новітніх інформаційних технологій, здатним працювати з модерною оргтехнікою, вільно почуватися у світовому архівному просторі. По-третє, в міру глобалізації та інтеграції України в європейські структури великого значення набувають комунікативні здібності фахівця, володіння іноземними мовами, вміння брати участь у дискусіях, обстоювати свої погляди. По-четверте, архівіст — громадянин своєї держави, її патріот, борець за її національні інтереси. Ось чому дуже важливо сформувати його громадянську зрілість, прищепити йому почуття українського патріотизму, любові до України.

Однак, слід мати на увазі, що жодні прожекти, навіть ідеальні моделі спеціаліста майбутнього не можуть самопливом забезпечити його формування. Тут багато залежить як від вузу, так і від самої людини, її характеру, від того, наскільки свідомо вона обрала професію архівіста і з якою мірою відповідальності ставиться до цього вибору. Відрадно, що поряд із зростанням ролі архівів у всіх сферах суспільного життя підвищується престиж професії архівіста. Стає очевидним їх дедалі більший вплив не лише на зберігання архівних документів, використання документної інформації, але й на формування Національного архівного фонду, участь у духовно-культурному і науковому житті держави.

– У Ваших виступах та публікаціях наголошується на важливості професіоналізації архівної галузі. Що це означає з точки зору сучасних інформаційних технологій та інтеграції України у світовий архівний простір?

– Це цілком природньо. Ми вступили у третє тисячоліття — вік високих технологій, інформації, у добу професіоналів. Успіх будь-якої галузі, будь-якої справи в кінцевому рахунку забезпечують люди. Я не перестаю захоплюватися багатьма архівістами, директорами центральних і місцевих архівів, які на високому професійному рівні, з великою віддачею, відповідальністю, натхненням працюють на архівній ниві, по суті все своє життя присвятили архівістиці. Це і Лариса Василівна Яковлєва, і Ніна Миколаївна Слончак, і Любов Захарівна Гісцова, і Діана Іванівна Пельц та інші. Приємно, що серед українських архівістів чимало наших вихованців, зокрема Геннадій Володимирович Боряк, Борис Пантелеймонович Курінний, Ольга Володимирівна Музичук. Це справжні професіонали, знавці своєї справи, ентузіасти, патріоти професії, чия праця гідна наслідування.

Професіоналізація архівної галузі диктує виховання в майбутніх архівістів самостійності, вміння самостійно і творчо працювати і прий-