Сторінка:Журнал «Архіви України». Випуск 1-3 (249). 2002.pdf/291

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
А. А. НЕПОМНЯЩИЙ
НОВЕ ДОВІДКОВЕ ВИДАННЯ З ІСТОРІЇ НАРОДІВ ТАВРІЇ

Немецкое население Таврической губернии = Die Deutsche Bevolkerung des Taurischen Gouvernements / Сост. Л. П. Кравцова, Е. В. Каркач; Предисл. Л. П. Кравцова, О. В. Коновалова. — Одесса: Астропринт, 2000. — Т. 1: Аннотированный тематический перечень дел: Канцелярия Таврического губернатора, 1803–1917 гг.; Таврическое губернское правление, 1803–1917 гг. — LIV, 576 с.

Історія народів мультикультурного Криму почала активно розроблятися тільки в останнє десятиріччя. Підсумком наукових і дилетантських досліджень стали сотні статей, надрукованих у новоспечених краєзнавчих виданнях. На жаль, багато з них переповнені фактологічними неточностями й історичними помилками. Ось чому все більш очевидною стає суспільна потреба в ретроспективній інформації, що включала б як бібліографію опублікованої спадщини в галузі регіонознавства, так і значні масиви архівних документів. Це висуває перед дослідниками завдання звернення до першоджерел. Для колишньої Таврійської губернії, звичайно, провідну роль відіграють виявлення, систематизація, вивчення та введення до наукового обігу документів із фондів Державного архіву в Автономній Республіці Крим, пов'язаних з історією й культурою народів, що проживають на Півдні України.

Науковими співробітниками цього архіву протягом останніх років проводиться робота над створенням переліку документальних пам'яток історії кримських вірмен, греків, євреїв, караїмів, кримських татар, кримчаків, росіян, українців[1]. Найрезультативнішим серед інших стасло вивчення німецьких колоній Таврійської губернії.

У 1995 р. німецька громада “Відергебурт” звернулася до архіву з проханням підготувати огляд архівних фондів для міжнародної наукової конференції “Російські німці: Проблеми історії, культури, мови й сучасного стану”. Оприлюднений на цьому науковому форумі джерелознавчий огляд (доповідач Л. П. Кравцова) викликав жвавий інтерес у Геттингенському інституті німецьких і східноєвропейських досліджень. На той час названою вченою корпорацією спільно з державними архівами Дніпропетровської та Одеської областей вже велася інтенсивна робота над створенням банку даних з історії німців в Україні. У 1996 р. Інститут уклав з Держархівом при РМ АРК довгострокову угоду про творчу співпрацю. Таким чином було започатковано планову роботу з виявлення документів, пов'язаних з історією німців у Криму, Херсонській та Запорізькій областях.

Підсумком першого етапу цієї роботи стало фундаментальне видання — перший том переліку анотованих документів “Немецкое население Таврической губернии”. У передмові (автор Л. П. Кравцова), яке має самостійну наукову цінність, відтворено картину адміністративних

  1.