Сторінка:Журнал «Краєзнавство», 1927. – Ч. 1.pdf/19

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

№ 1

15

Програм опису села


Цей програм є лише зразковий, бо дати сталого програму не можна: села надто різноманітні, щоб описувати їх за однім шаблоном. Дійсність підкаже, що з цього програму доведеться одкинути, а що до нього до­ дати.

Програм опису села.
І. Природне оточення.

I. Положення села.

Як далеко село міститься від районового та округового центру. Які села є поблизу і на якому віддаленні. Як далеко від залізниці і від найближчої залізничної станції, від великого шляху.

II. Поверхня околиць села.

Де лежить село: на схилі, на горбі, в долині; чи є поблизу балки, яри, скелі, кучугури та ин.

III. Гідрографія.

Яка річка поблизу, напрямок її течії, які озера, ставки, болота, джерела є поблизу. Як глибоко ґрунтова вода. Чи є колодезі, криниці. Яка на смак вода в них. Звідки населення бере воду, щоб пити, для инших потреб. Чи є на річці поблизу водяний млин. Як ще місцеве на­селення використовує річку.

IV. Підсоння.

Коли річка замерзає і коли скресає. Як довго лежить сніг. Чи роз­ливається річка весною, як часто і яка від того шкода буває населенню. В якому місяці буває найбільше дощів. Які вітри, коли і звідки віють. Що ведуть вони за собою.

V. Корисні копалини.

Які корисні копалини є в околицях села: граніт, вапняки, крейда, пісковики, глини, гіпс та ин. Де вони лежать: на поверхні, чи в глибині. Чи розробляються вони заводським способом; як використовує їх місцеве населення.

VI. Ґрунти.

Які ґрунти в околицях села; чи багато є пісків та инших непридат­них земель, яких саме.

VII. Рослинний світ.

Чи багате село на рослинність: чи є в самому селі садки, ряди де­ рев по вулицях і ин. Чим саме обсажено вулиці. Які околиці села: лани, садки, городи, левади, луки, ліси, гайки, ділянки цілинного степу або незайманого лісу. Чи є дуже старі дерева. Що про них оповідає насе­лення. Як населення використовує ліси. Які медичні (лікарські) рослини збирає місцеве населення. Які рослини вживає для фарб або инших ці­лей. Які бур'яни особливо шкодять культурним рослинам і як з ними