Сторінка:Журнал «Краєзнавство», 1927. – Ч. 1.pdf/27

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

22

№ 1

Дм. Зайцев


За проектом Дніпрового будівництва (див. книжку проф. Олександрова „Электрификация Днепра“), через острів має пройти нова заліз­ниця. На самому ж острові намічено влаштувати вугляну гавань.

Цього, на нашу думку, замало, і в проекті Дніпробуду треба для острова визначити ясніше й точніше його місце.

Саме положення острова» а також названі характерні природні особливості, підказують нам майбутнє призначення острова. Де-хто вже ви­сунув думку про те, щоб весь острів оголосити заповідником. Це було б найліпшим розвязанням справи. Але де-які міркування примушують нас висунути й инші пропозиції, які, безумовно, не претендують на змагання з першою і лише у випадку відкинення її, займуть її місце. На нашу думку, вже запізно підносити справу про оголошення острова заповідником; не тільки проект Дніпробуду вже закінчений в деталях, але й сами роботи вже почалися. Тому у нас виникає сумнів що до реальности проекту оголошення острову заповідником.

Цілком відповідним до сучасних умов є проект організації на острові окремих заповідних дільниць. Такими являються перш за все, так звані, „Голови" острова з описаним вище крутим схилом і багатою рослинністю, а також весь берег понад Старим Дніпром із скелями, цілинним степом та байрачними лісками. Далі вже йдуть скелясті схили від „Голов“ до колонії й може плавневі дільниці з озерами. Ці-то частини острова доведеться узяти під охорону й внести до загальної мережі заповідників.

Решту острова, що не буде зайнята заповідними дільницями, по­ трібно використати для влаштування парку. Для майбутнього міста, що розкинеться по обох схилах Дніпрової долини, потреба у такому парку буде величезна. Велика кількість людности, велика площа під будівлями та заводами, численні підприємства і т. ин. дадуть неминучим наслідком забруднене, отруєне повітря, передумову до сухот й инших хвороб, що являються злими супутниками пролетарських родин. Щ об охоронити легені мешканців майбутнього міста, треба внести у план Дніпрового будівництва організацію ще одної станції, ще одної фабрики, а саме — фабрики для виробу кисню, цього необхідного для кожної людини матеріялу. Цією фабрикою мусить стати острів Хортиця, перетворений в більшій частині своєї площі у парк. І ті зелені дерева майбутнього парку і ті водні площі, що навколо нього, забезпечать хоч часткову продукцію кисню, себ-то чистого, придатного для дихання повітря, на багато сотен гектарів навколо.

Серед парку слід збудувати будинки відпочинку та санаторії для тих, чиє здоров'я не видержить праці коло електрифікованого варстату. Високе положення острова, свіже повітря, маса сонця й води, гарячий пісок на березі, багата рослинність, віддаленість (порівнююча) від місь­кого шуму й чудові далекі обрії, говорять за те, що кращого місця для відпочинку й санаторного лікування поблизу не знайти. Використання острова для инших потреб, наприклад під вугляну гавань, склади аба під будинки для житла, позбавить населення одного з найважливіших