Перейти до вмісту

Сторінка:Журнал «Краєзнавство», 1927. – Ч. 1.pdf/45

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

(нерозбірливий текст)

районі самостійно працює в справі вивчення місцевого краю і в якій саме галузі. (Напр.: збирає мінерали, рослини, колекції комах, стежить за погодою й веде записи; записує старі думи, перекази і ин).

II. Інформування У. К. К. про окремі моменти в житті району, цікаві в краєзнавчому відношенні.

Програмом їх передбачити і охопити не можна. Тому кореспондент повинен уважно приглядатися й прислухатися до всього, що його оточує навколо. Приклади можуть бути такі: знайдення в землі великих кісток колишніх тварин; з'явлення тварин, що досі не зустрічались у цій місцевості; знайдення в землі старовинної зброї або посуду; знайдення цікавих документів і т. ин.

III. Освітлювання перед У. К. К. характерних особливостей свого району, які потрібують окремої уваги або докладного вивчення.

Кореспондент повинен уважно поміркувати над всім, що його оточує: над тою природою, що є навколо, дає засоби для існування людини й впливає на це існування; над тою працею, що виростає в процесі здобування та використовування природніх засобів даної місцевості. Нарешті над людською громадою, що склалася в процесі цієї спільної праці: форми цієї громади, внутрішня структура, побут її, і все це в минулому і сучасному. В наслідок уважного приглядання до оточення, кореспондент повинен виявити, чим даний район різниться від другого, що в ньому є характерного, особливого.

Приклади можуть бути такі: в певному районі є багато глин, яких використовують гончарі для простого посуду; є потреба і змога налагодити гончарне виробництво за допомогою інструкторів керамиків для підвищення продукції цього виробництва. Може бути район, де до цього часу живо збереглися згадки і може деякі пам'ятки про кріпацтво, свавілля панів і злидні селянства і т. ин.

Інформації У. К. К. про все це допоможе з одного боку стати кореспондентові на правильний шлях у краєзнавчій роботі, з другого, допоможе У. К. К. орієнтуватись в завданнях і перспективах краєзнавчої роботи в даному районі.


Відповідальний редактор — М. Криворотченко.