Сторінка:Журнал «Краєзнавство», 1927. – Ч. 2.pdf/7

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

№ 2

5

Районування й краєзнавство


ролю району в економіці округи, ролю округи в економіці України а останньої —в СРСР і в цілому всесвіті.

Розпочинаючи краєзнавчу роботу, слід ознайомитися бодай схе­матично з тими природньо-економічиими районами, що комплексно складають таку велику й економічно-могутню територію, як УСРР, ясно визначити належність своєї території до того чи иншого вели­кого лриродньо-економічної о району країни.

Не треба забувати, що наше сучасне природньо-економічне райо­нування УСРР є ще схематичне, попереднє, бо мусить воно базуватися на краєзнавстві, на всебічному й глибокому вивченні найдрібніших тере­нів нашої країни, що внесе нивку корективів, доповнень, змін, погли­блень до тих схем, що існують. А краєзнавча праця ще ж тільки починається П ще десь на овпді гой час, коли всю Україну буде вкрито сіткою краєзнавчих організацій, що вестимуть велику науково-дослідчу роботу вивчення свого краю.

Краєзнавча робота, виходячи з тих загальних схем районування УСРР, що їх подає сучасна наука, мусить дати матеріал і підставу для того глибоко-наукового й всебічно-освітленого районування, що базуватиметься на краєзнавчому дослідженні найдрібніших теренів республіки. Такий звязок між краєзнавством і районуванням.

Районування ж країни, — це одна з головніших проблем нашого радянського будівництва, бо лише тоді забезпечується правдивий роз­виток радянського господарства й радянської культури, коли вся си­стема адміністративно-територіяльного розподілу країни будується в найміцнішому звязку з економічними, політичними й культурними інтересами кожної окремої частини республіки, а разом з тим і рес­публіки в цілому.

Радянський уряд високо цінить участь краєзнавчих організацій в справі районування й сподівається на їхню активну допомогу в цій величезній роботі. Це видно хоч би з таких слів голови Центральної Адмін.-Терит. Комісії при ВУЦВК -т. А. Буценка:

„Надто необхідно, щоб округові адміністративно-територіяльні й планові комісії, які ведуть на місцях справу районування, звязалися з краєзнавчими та иншими науковими організаціями для всебічного вивчення питань районування УСРР і виявлення, головним чином, еко­номічних і побутових чинників, що кладуться за основу робіт вад адміністративно - територіальним розподілом Радянських республік.

Тільки за такими умовами можна сподіватися на цілковите завершення робіт у справі районування УСРР[1]).

Правдивий адміністративно-територіальний розподіл країни мусить базуватися па вивченні її економічних районів, але економічне життя кожної країни розгортається й розвивається на певному природньому тлі, тому неможна мислити економічного районування країни без звязку з районуванням природнім.

  1. „Проблема районирования на Украине. Под ред. А. Б. Буценко ,Адм.-Тер. Ком. при ВУЦВК'у, ст. 7, Харьков 1926