Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/175

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

значіння. Причина тому та, що немає рибалок з місцевого населення. В довоєнні часи біля берегів Абхазії рибальством промишляли турки, що наїжджали сюди з Анатолії на рибний сезон. Обладнованих рибних промислів вони не мали. Збували рибу здебільшого в свіжому стані на місцевих ринках.

Підчас війни світової, а потім громадянської, і цей рибний промисел цілком занепав біля берегів Абхазії. В 1924 році Абхазький уряд звернув увагу на морські промисли. В 1925 році було засновано акційне підприємство „Абдельфин“.

Нинішнього року вже працює завод по витоплюванню дельфінячого жиру, влаштований за останнім словом техніки. Дельфінів біля берегів Абхазії багато. Ловлять їх великими сітями, оточуючи табуни дельфінів на кількох фелюгах. За довоєнних часів цей промисел був цілком в руках турків, що витоплювали щороку 30–40 тисяч пудів дельфінячого жиру. Жир витоплювали самим найпримітивнішим способом, він пригоряв, розкладався підчас витоплювання й тому мав невисокі властивості і йшов тільки на мазання машин та шкір. Продавали його пересічно по 3 крб. за пуд.

Як виявили лябораторні спроби, коли витоплювали жир з дельфіна при температурі не вище 50°, виходить великий відсоток жиру першого сорту, що придатний для вжитку і в медицині, як риб'ячий жир. Далі температура підвищується і виходять другий та третій сорти жиру. Окрім того, з костей дельфіна здобувається костяне сало. А шкіра дельфіна незвичайно міцна й може відограти ролю в шкіряній промисловості. Авторитети в цій справі гадають, що в Абхазії можна щорічно витоплювати до 100.000 пудів одного дельфінячого жиру. Отже за цим промислом в Абхазії безперечно є майбутнє.

Крім того, на берегах Абхазії ловлять ще й устриці. Устричні промисли за довоєнних часів були біля м. Гудаут. Давали вони до 5.000.000 устриць. Та розвиткові цієї промисловости теж перешкоджала відсутність залізниці. Бували роки, що більша половина виловлених устриць гинула, через неможливість вчасно їх експортувати. Устричні парки можуть бути в Абхазії не тільки біля Гудаут, а й біля Сухума і в інших місцях. Загалом Абхазія може постачати десятки мільйонів устриць. Та на розвиток цієї промисловости можна сподіватися тільки після того, як пройде Чорноморська побережна залізниця.