Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/314

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Надзвичайно складна історія заселення різними народами Кримського півострову до прибуття й після прибуття туди кримських татар, зв'язана з численними змінами окремих національних груп, які частково зникали зовсім, частково може асимілювалися чи асимілювали других, частково й понині живуть як окремі групи, не змішуючися з іншими, — вказує вже на те, що в сучасних татарах можна передбачати певну зміну антропологічного типу проти основного, того, якими вони прийшли до Криму; можна, кажучи теоретично, передбачати й певні відміни в самих типах кримських татар, що нині заселюють Крим. В літературі часто зустрічаються вказівки на те, що кримські татари не являють собою єдиного антропологічного типу, і що взагалі, здебільшого, татари степової, підгірської й гірської, а також і південно-узбережної смуг півострову різняться один од одного. Це справді й стверджується здобутими антропологічними даними, як побачимо нижче, і залежить від тої складної історії заселення Криму людством та від взаємин поміж різними національними групами населення, про що вище згадувалося.

Вивчаючи антропологічний тип кримських татар, чи то якогось іншого народу, цікаво виявити не лише фізичний тип його в сучасний момент, виявити відхилення від основного тину та типові відміни по різних територіальних частинах даної країни, але цікаво вияснити ті причини, які призвели до того чи іншого вигляду сучасного типу. Причини ці, головним чином, треба відшукувати в фактах змішування даного народу з іншими народами, поперше — з тими тубільними національними групами, з якими він зустрівся, прийшовши на дану територію, подруге — з тими, з якими йому пізніше довелося мати тісні стосунки та спільне перебування на даній території.

Щодо кримських татар, то розв'язати усі ці питання в достатній мірі неможливо, бо, з одного боку, нам зовсім невідомий основний антропологічний тип татарського народу часів заселення ними Криму, а з другого — в літературі маємо дуже мало антропологічних даних до народів, генетично зв'язаних з кримськими татарами, та народів тубільних, яких татари застали вже в Криму, переселившись туди, а також і народів, що історично могли бути в той чи інший спосіб зв'язані з кримськими татарами. Тут треба ще зауважити, що в сучасному типі кримських татар, очевидно, можна вбачати не лише впливи чужих народів, а