Сторінка:Журнал «Східний світ», 2015. – № 3 (88) – Переклади – Божко, О.І. (126–144).pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

1591–2 року 1040. Татарський хан разом зі своїм братом і численним військом рушив на Московію, й московський князь зі своєю кіннотою виступив проти нечестивих і розгромив їх ущент. І було їх числом до 100 000, а захопив живими безліч мурзів, султанів, а безліч простолюду, який там тільки був, у воді потопив, і не лишив у живих нікого. А ішхани цієї країни (Речі Посполитої. – О. Б.) не мають досить вправності й хоробрості, щоб розбити їх татар /О. Б./ чи живцем захопити, а коли кого і спіймають з нехристів, то знову повернуть назад за гроші, а ті, прийшовши вдруге, палять їхню країну, їх самих у полон забирають, ішханів, і дружин, і синів, і все добро їхнє вивозять з країни, в тисячу раз більше наживаються на цьому, та ще й глузують з них.

1592. Року 1041. Чоловік один – на ім’я Петро – проголосив себе пароном Волощини, і був він сином парона Олександра, і довгий час мандрував з країни до країни, від одного короля до іншого, до Кам’янця, зупинившись на недовгий час. А перед ним був там інший парон на ім’я Агарон[1] і безліч мук та утисків обрушив він на Волощину, аж поки чутка про це дійшла хондикара. І хондикар наказав йому скоріше прибути до нього, і той поїхав. А поки він повернувся, прибули до цього Петра вельможі Волощини серед яких був і Авак, і присяглися йому, і взяли, повезли його з собою й посадили на владарювання, і став він правити недовгий час. Аж ось з волі хондикара вертається той Агарон парон, а з ним ще й парон турецький, що зветься Ага із своїм військом. І приїхали в Ясси, і захопили живцем парона Петра, а ще й Авака, який був вірменином – сином Матея, і одразу відрізали йому носа, і повезли до хондикара, а Авака кинули до в’язниці закутого в кайдани, а він утік з в’язниці, і замість нього схопили двох вірмен-відчайдухів – Маркового Крикора та Зохнового Симона і кинули до темниці.

1595. Року 1044. Цими днями – 8 березня – великий паводок стався в Кам’янці й завдав великих збитків місту, зірвав двоє воріт, й великої шкоди заподіяв усьому: чи то будівлям, чи городам, чи худобі, і всьому-всьому. І все це через море гріхів наших, та за все це слава і хвала Богові, амен.

І того таки року зібралися докупи козаки, казали, що було їх там близько 20 000, й оружно вступили до Волощини, й безліч шкоди заподіяли, де тільки могли, навіть змусили втекти з країни парона Валахії Агарона, й військо розгромили, й попалили, і все чисто пограбували й позабирали, навіть двері вірменської церкви, увійшли всередину, й силу добра забрали: золото, срібло, одяг, коштовний, що зберігалося у вірменській церкві. Й вийшовши з Волощини, дісталися цих країв, великих збитків завдали усім селам довкола Кам’янця, худобі, вівцям, рогатій худобі і хлібам, а невдовзі знову подалися до Волощини, й пішли, й замирилися між собою, присягнувши одне одному, й поєдналися з пароном, і рушили на Туреччину, щоб воювати турок. І хай Бог небесний додасть їм сил і наснажить їх... щоб хоч на короткий час знайшли мир християни. І вічна слава Христосові, амен. А за старшин у них – один – Лобода[2], а другий Наливайко.

1595–6. Року 1044. Помер турецький хондикар султан Мурад. І замість нього почав правити його син – султан Махмуд. 21 рік правив Мурад.

1595–6. Року 1044. Парона Волощини Гарона[3] позбавили влади і закутого відвезли до Мадярщини.

1595–6. Року 1044. Цього року козаки рушили на Туреччину і багато лиха накоїли – повбивали людей, захопили добра всякого худобу й овець і всяку всячину. А за старших у них були Лобода і Наливайко. А потім Наливайко разом із своїми козаками утік до Мадярщини. The World of the Orient, 2015, № 3

137

  1. Арон Воде – господар Молдавії в 1591–1592, 1592–1595 роках. Позашлюбний син Олександра Лупушняну. Подейкували, що за молдавський трон він заплатив туркам нечувану суму – понад 400 000 золотих. Аби повернути гроші, запровадив здирницькі податки, за що дістав прізвисько “Тиран”.
  2. Григорій Лобода (р. н. невід. – 1596) – козацький гетьман (1593–1596 рр. з перервами). В 1594 і 1595 рр. як союзник імператора Священної Римської імперії Рудольфа ІІ в його боротьбі з турками очолив похід у Молдавію. На прохання Рудольфа II козаки, розгромивши турецько-татарські війська під Цецорою і Сучавою, здобули столицю князівства Ясси, а згодом на чолі з С. Наливайком відійшли до Угорщини.
  3. За підтримки князя Трансільванії Сигізмунда Баторія, гетьман Стефан Ризван у квітні 1595 р. в результаті змови скинув господаря Агарона.